Post image
21 grudnia 2020

Ze względu na przyśpieszoną (r)ewolucję IT rok 2020 obfitował w naprawdę ciekawe wydarzenia IT w Polsce. Nie obyło się bez zabawnych wpadek, z których zazwyczaj udawało się firmom wyjść obronną ręką i przekształcić wpadkę w żart. W świecie technologii pojawiło się wiele świetnych nowinek oraz byliśmy świadkami wejścia w życie przełomowych rozwiązań, które będą kształtować rynek w przyszłości.

M1 chip

Jednym z niewątpliwie największych osiągnięć 2020 roku jest powstanie procesora M1 chip. Mimo, że procesor nie jest jeszcze idealny i wymaga wielu ulepszeń to może naprawdę dużo zmienić na rynku. Ostatnie 30 lat w dziedzinie procesorów rządziły rozwiązania firmy Intel. Wiązało się to z monopolizowaniem tego obszaru rynku i niekorzystną sytuacją dla zwykłych użytkowników, którzy ponosili koszty niewspółmierne do postępu technologicznego. Analogiczna sytuacja miała miejsce kilka lat temu na rynku kart graficznych, gdzie NVIDIA starła się z kartami AMD.
M1 Chip
Powstanie nowego procesora oznacza, że ktoś zdołał podnieść rękawice i otworzyć, wyznaczyć nową drogę w technologii. Pierwsze podejście prawie nigdy nie jest pozbawione błędów jednak już na tak wstępnym etapie stanowi duże zagrożenie dla sprzedaży Intela i może zakończyć jego hegemonię. Myślę, że przetestowanie pierwszej wersji nowego procesora może być bardzo ciekawym doświadczeniem.

Aplikacja StopCOVID

Chyba nikomu nie trzeba mówić jak wielką wpadką okazała się aplikacja rządowa ProteGO Safe. Aplikacja w pierwszych miesiącach miała ponad milion pobrań, co jednak nie przełożyło się na liczbę aktywnych użytkowników – od lipca do połowy października aplikację uruchomiło trochę ponad 70 osób. W pierwszej wersji aplikacji potencjalni użytkownicy często wskazywali na bezpieczeństwo przetwarzanych danych jako powód zniechęcający ich do korzystania z tego rozwiązania. Mimo udostępnienia przez rząd kodu źródłowego, wyników testów bezpieczeństwa i prowadzonej kampanii reklamowej aplikacja w połowie grudnia ma w Sklepie Play dalej ponad milion pobrań i ocenę tylko 2,5 gwiazdki na 5 możliwych.
ProtrGo Safe
Uważam, że sam pomysł takiej aplikacji był bardzo dobry, jednak, jeśli rząd musi zachęcać użytkowników do korzystania z niej to gdzieś został popełniony błąd i obecnie nawet najbardziej pomysłowa kampania nie przyniesie wymiernych rezultatów.

Telefony „Foldable”

Pierwsze składane smartphony pojawiły się w Polsce już pod koniec 2019 roku, jednak za prawdziwą premierę uznałabym rok 2020. Składany smartphone to naprawdę duży przełom w technologii i jednocześnie wyzwanie dla mobilnych developerów przy programowaniu aplikacji.
Foldable
Jak każde nowe rozwiązanie, telefony fold również nie są pozbawione wad. Pierwsi użytkownicy jako minusy wskazują najczęściej np. na widoczną linię w miejscu zgięcia ekranu czy duże gabaryty i wagę smartphona. Producenci jednak się nie poddają i każdy nowy model jest coraz lepszy. Mimo wskazywanych wad zaliczam foldy jako duży sukces i myślę, że w niedalekiej przyszłości wyprą tradycyjne smartphony podobnie jak kiedyś one wyparły telefony z klawiaturą.

Volkswagen - Seria ID

Najnowsze modele Volkswagena zostały wypuszczone na rynek bez gotowego oprogramowania, przez co klienci kupując auto płacili za niedostępne funkcjonalności. Cała wpadka mogłaby obejść się bez większego echa, gdyby nie wyczekiwana aktualizacja. Aktualizacja aut VW wymagała bowiem bezpośredniej wizyty w serwisie, co było dużym dyskomfortem dla klientów.
Volkswagen
Cała sytuacja z nowymi autami odbiła się negatywnie nie tylko na klientach i wizerunku Volkswagena, spowodowała również roszady kadrowe wewnątrz firmy.

In Post

Firma In Post w 2020 roku zdecydowanie inwestowała w swój rozwój czego efektem jest rozszerzenie wachlarza usług, ponad 3000 nowych paczkomatów oraz nowoczesne centrum logistyczne.
In Post
W tym roku firma wprowadziła możliwość nadawania paczek bez etykiet, do tej pory takie rozwiązanie stosowane było wyłącznie przy zwrotach. Jest to na pewno świetne udogodnienie dla wielu klientów, którzy do tej pory często mieli problemy z wydrukowaniem listów przewozowych.
Z dostępnych danych wynika, że od października 2019 do października 2020 In Post postawił 3400 nowych paczkomatów, co oznacza, że codziennie pojawiało się średnio 10 nowych punktów odbioru paczek. Dziś już niemalże w każdym miasteczku możemy spotkać paczkomaty In Postu.

Rozwój ecommerce

Nigdy wcześniej branże e commerce nie odnotowała tak dużych wzrostów jak w 2020 roku. powodowane to było oczywiście pojawieniem się wirusa i małym lockdownem. Rynek e-commerce w Polsce odnotował wzrost na poziomie 30%, wynikiem tym przekroczyliśmy szacowane wcześniej 26% i znaleźliśmy się w czołówce najdynamiczniej rozwijających się rynków w Europie. Najszybciej rozwijającą się branżą była branża spożywcza, która notowała wzrosty zamówień nawet o kilkaset procent.
Ecommerce
W marcu i kwietniu tego roku wiele firm otrzymało mocny „pstryczek w nos”, branże nie posiadały dobrze rozwiniętego ecommercu i były zmuszone do naprawdę szybkiego działania. Pandemia pokazała dobitnie dług technologiczny nie tylko branż, ale każdej firmy z osobna. Dług ten zmuszeni byliśmy bardzo szybko spłacić i uważam, że bardzo dobrze sobie z tym poradziliśmy.

mBank

Nie ma chyba nikogo kto nie słyszałby o testowaniu powiadomień na produkcyjnej wersji aplikacji przez mBank. 5 sierpnia, w ciągu kilku minut sieć została zalana setkami screenów od klientów banku pokazujących (dziwne) testowe powiadomienia. Klienci masowo zaczęli wchodzić w owe powiadomienia przez co system został przeciążony.
mBank
Z jednej strony taka wpadka nie powinna mieć miejsca, z drugiej strony jednak mBank zasługuje na uznanie – świetnie wybrnął z całej sytuacji i szybko zbudował wokół wpadki nową kampanię. Programiści nie umieścili w powiadomieniach niecenzuralnych zwrotów, co niestety się często zdarza w IT. Podczas testowania powiadomień przeprowadzili niezaplanowany, dodatkowy test wydajności systemu.

Cyberpunk 2077

Kolejnym wydarzeniem, które możemy zakwalifikować zarówno jako wpadkę jak i sukces jest gra Cyberpunk 2077 od CD Projekt Red. Dużym minusem było niewątpliwie dwukrotne przełożenie premiery gry i finalne wypuszczenie jej z dużą ilością błędów, zwłaszcza dla konsol PlayStation 4 i Xbox One. Użytkownicy PCtów mogli cieszyć się od razu grą z mniejszą ilością błędów, czego odzwierciedlenie widzimy w ocenach gry. Na plus trzeba zaliczyć kampanie marketingowe gry, jej złożoność i stale rosnące zainteresowanie, gra mimo dwukrotnego przesunięcia terminu premiery w przedsprzedaży sprzedała się w liczbie ponad 8 milionów egzemplarzy.
Cyberpunk2077
Firma już naprawiła wiele z błędów, a z każdą kolejną aktualizacją jest ich coraz mniej. Dodatkowo po wykryciu błędów firma zaoferowała graczom zwrot pieniędzy za zakup. Liczę, że Cyberpunk 2077, podobnie jak jego poprzednicy będzie przez długi czas utrzymywał się w czołówkach najlepszych gier na świecie.

Czy to już wszystko?

Oczywiście, że nie! Rok 2020 przyniósł nam tak wiele ciekawych wydarzeń i informacji z branży, że już w najbliższych dniach pojawi się kolejna część „Sukcesów i wpadek”. Czy jest jakieś wydarzenie, które Twoim zdaniem zasługuje na wyróżnienie w drugiej części naszego artykułu? Jeśli tak, napisz do nas i umówmy się na krótką rozmowę.

Chcesz porozmawiać o swoim projekcie? Skontaktuj się z nami!

więcej