Chcesz porozmawiać z ekspertem? Kliknij tutaj!
Tani internet oraz coraz większa popularność nowoczesnych smartfonów wśród klientów banku spowodowały powstanie i rozwój na rynku finansowym płatności mobilnych, pozwalających na wykonywanie wszelkich transakcji za pomocą telefonu a niekiedy nawet zegarka. Tak właśnie rozpoczęła się nowa era płatności mobilnych.
Płatności mobilne to płatności bezgotówkowe, które wykonywane są za pomocą urządzenia mobilnego takiego jak smartfon, tablet czy zegarek. Dzięki technologii NFC (Near Field Communication) i HCE (Host Card Emuliation), których moduły znajdują się w mobilnych urządzeniach, możliwe jest natychmiastowe przesyłanie pieniędzy z naszego konta bankowego na inne rachunki. Aby skorzystać z tego rodzaju płatności wymagane jest zainstalowanie odpowiedniej aplikacji płatniczej.
W przypadku płatności mobilnych mamy do czynienia zarówno z płatnościami zdalnymi jak i zbliżeniowymi. Płatności zdalne dokonywane są za pomocą telefonu poprzez wysłanie wiadomości SMS lub przez Internet, np. aby uzyskać dostęp do płatnych treści w Internecie lub wziąć udział w konkursie lub głosowaniu organizowanym przez media. Natomiast płatności zbliżeniowe takie jak płatności za zakupy dokonywane są za pośrednictwem fal radiowych. Aby dokonać płatności, wystarczy zbliżyć telefon z NFC do terminala płatniczego, aby pieniądze z naszego konta trafiły na konto sprzedawcy. Aby taka płatność mogła być zrealizowana, musimy również posiadać zainstalowaną aplikację banku, który oferuje taką metodę dokonania płatności. Dzięki aplikacji fizyczna karta płatnicza zostaje przypisana do naszego telefonu, co umożliwia dokonanie płatności zbliżeniowych.
Płatności mobilne są zdecydowanie wygodniejszą formą zapłaty niż płatność gotówkowa, jednak mogą budzić pewne obawy związane z bezpieczeństwem takich transakcji. Zarówno twórcy aplikacji jaki i banki dokładają wszelkich starań aby nasze pieniądze podczas płacenia za pośrednictwem urządzenia mobilnego były bezpieczne. Również same aplikacje do dokonywania płatności mobilnych mają odpowiednie zabezpieczenia. Chodzi tu np. o zatwierdzanie transakcji odciskiem palca czy też limit czasu na skorzystanie z wygenerowanego kodu.
Główną wadą płatności mobilnych jest oczywiście konieczność posiadania sprawnego i naładowanego urządzenia mobilnego oraz dostępu do sieci. W przypadku braku zasięgu sieci bezprzewodowej lub rozładowania się urządzenia, płatność najzwyczajniej nie może być zrealizowana. Kolejną wadą jest możliwość utraty urządzenia (kradzież, zagubienie itp.), które może nas kompletnie odciąć od dostępu do pieniędzy, bo np. transakcje potwierdzane są za pomocą odpowiednio skonfigurowanej aplikacji mobilnej. Warto więc mieć na tą okoliczność przygotowane rozwiązanie awaryjne.
Bezsprzeczną zaletą płatności mobilnych jest ogromna wygoda i oszczędność czasu. Transakcje wykonywane są błyskawicznie a do tego nie musimy ze sobą mieć kart płatniczych. Ponadto z płatności mobilnych korzysta się w sposób prosty i intuicyjny. Do dyspozycji mamy szereg możliwości, gdyż płatności możemy dokonać w sklepie stacjonarnym lub internetowym albo też w aplikacji zakupowej, możemy również wypłacić pieniądze z bankomatu oraz przelewać pieniądze na konto lub telefon dowolnego odbiorcy. To wszystko oczywiście bezpłatnie.
Tworzymy aplikacje i oprogramowanie szyte na miarę nagradzane na światowych rynkach
Metoda płatności BLIK wprowadzona została na rynek przez spółkę Polski Standard Płatności utworzoną przez największe banki działające w Polsce. BLIK jest niezwykle wygodnym w użyciu systemem płatności mobilnych. Mogą z niego korzystać zasadniczo prawie wszyscy użytkownicy bankowości mobilnej.
Używając kodów BLIK możemy dokonywać przelewów na konto, płacić w internecie oraz wypłacać pieniądze z bankomatu. Wszystko to zrobimy za pomocą naszego telefonu z zainstalowaną aplikacją płatniczą, która generuje specjalny kod ważny tylko przez 2 minuty. Niewykorzystany w tym czasie przepada i należy wygenerować nową kombinację cyfr. Za pomocą kodu BLIK możemy również dokonać wypłaty pieniędzy z bakomatu. Musimy w tym wypadku skorzystać jedynie z opcji „wypłata BLIK” lub „wypłata bez karty”, podać wygenerowany kod oraz kwotę, jaką chcemy wypłacić.
BLIK-iem możemy również dokonać przelewu. Nie musimy w tym wypadku pamiętać numeru konta odbiorcy. Wystarczy, że podamy jego nr telefonu a otrzyma od nas czek oraz hasło, które pozwoli na jego realizację. BLIK nie wymaga także podpinania pod aplikację mobilną banku karty płatniczej, a jedynie zalogowania się do aplikacji banku. Płatności dokonywane BLIK-iem zapewniają przede wszystkim większe bezpieczeństwo transakcji m.in. poprzez możliwość zidentyfikowania na wyświetlaczu telefonu kwoty i odbiorcy.
Aplikacja mobilna Google Pay pozwala na stworzenie elektronicznego portfela, do którego można podpiąć karty płatnicze. Aplikację instaluje się na telefonie z systemem Android oraz aktywnym modułem NFC. Pozwala to na dokonanie płatności zbliżeniowej bez konieczności posiadania przy sobie karty płatniczej. Ponadto aby zapłacić Google Pay nie musimy posiadać włączonej aplikacji czy odblokowanego telefonu a do usługi można dodać poza kartami płatniczymi również karty lojalnościowe lub podarunkowe. Google Pay chroni dane karty dzięki kilku warstwom zabezpieczeń – jest to jedna z najbardziej zaawansowanych infrastruktur ochrony danych na świecie. Poza tym dane karty nie są udostępniane sklepom, co jest szczególnie ważne w przypadku płatnościach internetowych.
Apple Pay jest to odpowiednik Google Pay dla użytkowników urządzeń z iOS czyli iPhone'ów, iPadów, Apple Watchów i MacBooków. Do aplikacji można przypisać posiadane przez nas karty płatnicze, co pozwoli nam płacić za zakupy w sklepach stacjonarnych i internetowych. W tym przypadku każdą transakcję należy również potwierdzić odciskiem palca. Zmniejsza to ryzyko nieautoryzowanego użycia, dzięki czemu nasze pieniądze są bezpieczne. Podczas zakupów Apple Pay wykorzystuje numer przypisany konkretnemu urządzeniu i unikalny kod transakcji. Dzięki temu numer Twojej karty nie jest przechowywany ani na Twoim urządzeniu, ani na serwerach Apple – to bezpieczny sposób płatności.
Poprzednie aplikacje pozwalały za zastąpienie portfela i kart płatniczych smartfonem. Może się jednak okazać, że również noszenie telefonu będzie dla nas niewygodnie. Wtedy możemy skorzystać właśnie z aplikacji Garmin Pay, która pozwala na płatność za zakupy za pomocą smartwatcha. Rozwiązanie to jest idealne dla osób aktywnie spędzających czas, które za zakupy mogą płacić już zaraz po treningu. Aby móc płacić smartwatchem, najpierw trzeba zainstalować i skonfigurować aplikacje w telefonie z Androidem lub iOS. Następnie należy sparować nasz zegarek z aplikacją i dodać 4 cyfrowy nr PIN. Wprowadzenie numeru PIN podczas płacenia pozwala na dokonywanie przez kolejne 24 godziny dalszych płatności bez konieczności potwierdzania. Warunkiem jest też noszenie zegarka na ręce, gdyż jego zdjęcie spowoduje konieczność zatwierdzenia kolejnej transakcji numerem PIN.
Jeżeli korzystamy z wielu kart w różnych bankach, aplikacje takie jak Google Pay czy Apple Pay sprawdzą się bardzo dobrze. Natomiast jeśli korzystamy z usług tylko jednego banku, to z powodzeniem możemy wybrać aplikację mobilną udostępnianą przez nasz bank. Dzięki temu za pomocą telefonu możemy skorzystać z wszystkich usług oferowanych przez bankowość elektroniczną czyli sprawdzić stan konta, zrobić przelew, płacić za zakupy w sieci i w sklepach stacjonarnych, doładować telefon, czy też dokonać płatności kodem BLIK. Jeżeli interesuje Cię temat stworzenia aplikacji mobilnej, to przeczytaj też nasz artykuł Ile kosztuje stworzenie aplikacji mobilnej?
Płatności mobilne są w tym wypadku bezpieczniejsze niż płatności tradycyjną kartą, co jest bezsprzecznie ich bardzo dużą zaletą. Firmy technologiczne jak Google i Apple ciągle rozwijają swoje produkty, zapewniając przy tym bezpieczeństwo transakcji na najwyższym poziomie. Warto również pamiętać, że takie płatności mogą się przydać w wielu awaryjnych sytuacjach, gdy np. uszkodzeniu ulegnie nasza karta płatnicza.
W przypadku systemy BLIK, który w zasadzie nie opiera się na technologii zbliżeniowej a na kodach generowanych z aplikacji mobilnej posiadanie karty może w ogóle okazać się zbędne a mimo to będzie można wypłacać pieniądze z bankomatu i płacić w sklepie tradycyjnym i internetowym.
Czy zdarzyło Ci się, że zostałeś świetnie obsłużony w ulubionej restauracji, ale nie miałeś w portfelu gotówki na napiwek? Oczywiście zdarza się, że napiwek można doliczyć do płatności kartą ale wtedy nie wiadomo, czy w ogóle trafi on do kieszeni kelnera a jeżeli już to w jakiej części.
Jak się okazuje i w tym wypadku pomocna może okazać się aplikacja do płatności mobilnych. Taka aplikacja powstała właśnie na potrzeby klientów i kelnerów pod wdzięczną nazwą TipTip . Jest to aplikacja mobilna przeznaczona dla kelnerów. Z jej pomocą mogą oni ewidencjonować wszystkie swoje napiwki. W branży gastronomicznej kelnerzy i barmani często pracują na podstawie umowy zlecenia, a znaczna część ich dochodów z napiwków nie podlega ewidencji. Taki sposób pracy często utrudnia im wykazywanie rzeczywistych dochodów i znacząco obniża zdolność kredytową.
Gdy klient chce dać napiwek, kelner pokazuje mu wygenerowany przez niego specjalny kod QR, który po zeskanowaniu przez klienta przeniesie go bezpośrednio do bramki płatności. Podczas przekazywania napiwku klient może również ocenić wybranego przez siebie kelnera. Każda wpłata jest automatycznie księgowana na koncie kelnera.
Każdy kelner po zainstalowaniu aplikacji na smartfonie tworzy swoje indywidualne konto w aplikacji. Dostęp do niego ma również z platformy webowej, z której może skorzystać np. na komputerze. Logując się na swoim koncie może sprawdzać i wypłacić zebrane środki oraz zobaczyć swoje oceny. Każdy napiwek, który otrzyma w danym dniu, trafi na jego rachunek w przeciągu 24 godzin . Przelana będzie łączna kwota otrzymanych napiwków z ostatniego dnia. Proste, prawda?
Dla klienta jest to bardzo wygodne rozwiązanie, bo bez większego problemu może przekazać napiwek. O wiele więcej korzyści mają natomiast kelnerzy, których dochody z napiwków są skrupulatnie ewidencjonowane i trafiają na konto konkretnego kelnera. Konto kelnera jest niezależne od pracodawcy, więc zmiana pracy nie powoduje konieczności dokonywania zmian w aplikacji. Ponadto koszty obsługi płatności z napiwków są niższe niż w przypadku tradycyjnej wpłaty przez terminal w lokalu.
Tworzymy aplikacje i oprogramowanie szyte na miarę nagradzane na światowych rynkach
Porozmawiaj z ekspertem
POROZMAWIAJ Z EKSPERTEM