Mam nadzieje, że wpis jest dla Ciebie wartościowy.

Chcesz porozmawiać z ekspertem? Kliknij tutaj!

Post image

Aplikacja mobilna jest często najlepszym sposobem docierania do współczesnych klientów, dla których urządzenia mobilne są podstawowym łącznikiem ze światem. Budowa natywnej aplikacji stanowi jednak dość kosztowne przedsięwzięcie, tym bardziej, że najczęściej oznacza przygotowanie oddzielnych rozwiązań na 2 główne systemy operacyjne. Aby proces tworzenia stał się łatwiejszy powstały aplikacje wieloplatformowe, które mogą działać jednocześnie w systemie iOS i Androidzie.

Na rynku dostępnych jest wiele frameworków umożliwiających tworzenie skomplikowanych aplikacji mobilnych. Jednym z nich jest Flutter mogący zapewnić firmie chcącej stworzyć aplikację wiele korzyści. Do największych zalet Fluttera należą:

 • Niższy koszt tworzenia aplikacji - aplikacja wieloplatformowa jest znacznie tańsza w przygotowaniu, ponieważ jeden zespół programistów jest w stanie obsłużyć wszystkie wybrane platformy.
 • Jedna baza kodu -  powstaje jeden, uniwersalny kod, który łatwo można dostosować tak, aby spełniał wymogi poszczególnych platform.
 • Maksymalne poszerzenie bazy klientów - równoległe pojawienie się aplikacji we wszystkich kanałach dystrybucji wspiera wzrost liczby użytkowników.
 • Proste utrzymanie - podczas aktualizacji aplikacji wszelkie zmiany i poprawki wprowadza się tylko raz.

text

Framework Flutter już po 2 latach od  pojawienia się w dojrzałej wersji zyskał niezwykłą popularność wśród programistów na całym świecie. Również klienci z różnych branż coraz częściej decydują się na wykonanie aplikacji mobilnej w tej technologii. Czym więc jest i jakie zalety ma Flutter, że w relatywnie krótkim czasie zyskał ogromne zainteresowanie? Poznaj nową platformę stworzoną przez Google.

Czym jest Flutter?

Flutter to zestaw narzędzi programistycznych do tworzenia aplikacji cross platformowych rozwijany przez firmę Google a także niezależnych programistów. Pozwala na programowanie aplikacji mobilnych na system operacyjny Android oraz iOS przy użyciu jednej bazy kodu wspólnej dla obu systemów operacyjnych, a dzięki swoim właściwościom zapewnia dużą szybkość tworzenia, dobrą jakość działania aplikacji oraz niższą cenę projektu niż w przypadku technologii natywnych. Flutter bazuje na języku programowania Dart i składa się z dwóch ważnych elementów:

 • SDK (Software Development Kit): zbioru narzędzi, które pomagają programistom w tworzeniu aplikacji i kompilacji ich kodu do kodu natywnego.
 • Bibliotek interfejsu użytkownika: bazuje on na widgetach, zbiorze elementów interfejsu użytkownika, który programiści mogą dostosować do tworzonej przez siebie aplikacji (Material Design).

text

Jakie zalety ma aplikacja Flutter?

Główną zaletą aplikacji we Flutterze jest możliwość niemal całkowitego współdzielenia kodu. Tworzony jest jeden kod wspólny dla wszystkich platform w języku Dart i to praktycznie dla całości aplikacji  włącznie z interfejsem użytkownika. Dzięki temu tempo rozwoju projektu jest wysokie a programiści mogą skupić się przede wszystkim na logice biznesowej, bez konieczności wnikania w specyfikę danej platformy.

Tworzenie aplikacji mobilnych za pomocą Fluttera odbywa się na podstawie jednej bazy kodowej dla systemu Android i iOS. Programiści tworzący aplikacje mobilne w tym frameworku mogą wprowadzać zmiany w kodzie i widzieć je od razu w aplikacji. Oznacza to mniej poświęcanego czasu na rozwój i testowanie oprogramowania, a to przekłada się na niższe koszty rozwoju projektu.

Flutter do tworzenia interfejsu aplikacji mobilnej nie wykorzystuje natywnych komponentów interfejsu użytkownika. Zamiast tego używa własnego bardzo wydajnego silnika renderowania do rysowania widgetów. Dzięki temu tworzenie widoków jest szybkie, a interfejsy na Android i iOS są spójne.

Rosnąca popularność Fluttera wiąże się przede wszystkim z wysoką wydajnością tej technologii. Dzięki niej można zbudować aplikację na dwie platformy w podobnym czasie, w którym tworzy się zazwyczaj aplikację natywną tylko na jedną z dwóch platform. Dodatkowo Flutter nadaje się zarówno do prototypowania i tworzenia MVP jak i finalnej implementacji projektu. Stworzona za pomocą Fluttera aplikacja mobilna dzięki wielowarstwowej architekturze i szybkiemu renderowaniu pozwala na zbudowanie w pełni konfigurowalnego, natywnego interfejsu użytkownika UI. Dlatego też aplikacje Fluttera działają płynnie i szybko.

text

Czy to się opłaci?

Z biznesowego punktu widzenia Flutter stanowi tańszą alternatywę dla rozwiązań natywnych, gdyż zamiast dwóch oddzielnych aplikacji wystarczy stworzyć jedną wspólną. Dzięki temu tworzenie aplikacji trwa krócej, wymaga zaangażowania tylko jednego zespołu specjalistów i w mniejszym stopniu obciąża budżet.

Flutter umożliwia łączenie technologii cross platformowej z natywną. Aplikacje mobilne w tej technologii mogą mieć więc dostęp do komponentów systemowych i pozwalają użytkownikowi na swobodne korzystanie np. z aparatu, odtwarzacza muzyki, Bluetooth lub GPS.

Oczywiście działanie tych funkcji nie będzie tak płynne jak w aplikacjach natywnych a dostosowanie jej do każdej z platform w tym zakresie  spowoduje wydłużenie czasu realizacji projektu i zwiększenie jego ostatecznego kosztu. Dlatego też w przypadku aplikacji korzystających z wielu funkcji systemowych urządzenia mobilnego może się okazać, że bardziej opłaci się jednak budowa aplikacji natywnej. Warto wtedy przedyskutować ten temat z doświadczonym partnerem technologicznym, który dobrze zna specyfikę różnych frameworków oraz potrafi zrozumieć potrzeby i wymagania konkretnej organizacji. Pozwoli to na wypracowanie najlepszego rozwiązania. Niestety nie ma uniwersalnych rozwiązań dla wszystkich, dlatego przy podejmowaniu decyzji o wyborze technologii najlepiej skupić się na takich czynnikach jak:

 • problem, który chcemy rozwiązać za pomocą aplikacji,
 • kluczowe funkcjonalności realizowane przez aplikację,
 • najważniejsze potrzeby użytkowników,
 • zaplanowany budżet na stworzenie aplikacji,
 • ramy czasowe projektu,
 • analiza konkurencyjnych rozwiązań,
 • perspektywa rozwoju aplikacji w przyszłości.

text

Warto pamiętać, że technologia Flutter cały czas się rozwija. Uwzględniając duże zainteresowanie tym rozwiązaniem można spodziewać się, że wkrótce będzie ono jeszcze lepiej dostosowane do potrzeb zarówno deweloperów jak i użytkowników aplikacji.

Dlaczego warto wybrać technologię Flutter do tworzenia aplikacji cross platformowych?

Flutter to przede wszystkim szybka budowa aplikacji przy mniejszym budżecie. To propozycja dla tych, którzy chcą jak najszybciej opublikować swój produkt na dwóch platformach, mając przy tym ograniczony budżet. Zamiast tworzyć dwie natywne aplikacje wystarczy stworzyć jedną cross platformową a to oznacza zaangażowanie mniejszej liczby specjalistów i krótszy czas realizacji. Wybór Fluttera jest szczególnie zalecany, gdy:

 • Nowe funkcje muszą być dodawane na urządzenia z systemem iOS i Android  w tym samym czasie,
 • Istnieje potrzeba jak najszybszego oddania aplikacji w ręce użytkowników obu platform,
 • Planowane jest stworzenie jeszcze innych rodzajów aplikacji np. webowych,
 • Budżet na realizację jest ograniczony.

text

Technologia Flutter rodem z firmy Google to często najlepszy wybór dla start-upów. Pozwala docierać z jedną aplikacją do szerokiego grona odbiorców – zarówno użytkowników Androida, jak i systemu iOS. W ten sposób można łatwo testować pomysły i sprawdzać, czy aplikacja na pewno spełni oczekiwania użytkowników. Jest też rekomendowany firmom dysponującym mniejszym budżetem, a to jest kolejnym argumentem za tym, by tą technologią zainteresowały się właśnie startupy.

Przykłady aplikacji mobilnych stworzonych we Flutterze

Do aplikacji stworzonych we Flutterze należą między innymi:

 • Produkty Google – Stadia (platforma streamingowa do gier), Google Ads, Google Assistant
 • Alibaba Group - w aplikacji Xianyu
 • Groupon – zastosowanie Fluttera w dwóch aplikacjach: dla klientów i sprzedawców

Pomimo tego, że Flutter jest stosunkowo nowym frameworkiem, aplikacji z jego wykorzystaniem powstało naprawdę sporo bo już ponad 1200. Jak widać Flutter wykorzystywany jest  nie tylko przez mniejsze projekty i startupy. Jego zalety doceniają także duże marki, które z sukcesem wykorzystują ten framework w tworzeniu swoich aplikacji.

Również nasza firma może pochwalić się aplikacjami stworzonymi we Flutterze. Jest nią np. nowatorska aplikacja fintechowa dla kelnerów TipTip pozwalająca na bezpieczne, bezgotówkowe zbieranie i ewidencjonowanie napiwków. Dzięki wykorzystaniu najlepszych technologii kelnerzy maksymalizują swoje zarobki.

text

Aplikacja TipTip umożliwia ewidencjonowanie dochodów pochodzących z napiwków, dzięki czemu każdy użytkownik ma możliwość wykazania swoich rzeczywistych zarobków. Dodatkowo napiwki są przyznawane bezpośrednio wybranemu kelnerowi, a konto kelnera jest niezależne od pracodawcy. Takie rozwiązanie pozawala zmniejszyć koszty obsługi płatności przez co wpływy na konto kelnera są wyższe niż w sytuacji wpłacenia napiwku przez terminal restauracji.

Jeżeli zainteresował Cię temat tworzenia aplikacji mobilnych i chciałbyś dowiedzieć się, jaki może być koszty aplikacji mobilnej, to zapraszam do lektury naszego artykułu pt.: Ile kosztuje stworzenie aplikacji mobilnej?

W każdej chwili możesz również zapisać się na bezpłatną konsultację i porozmawiać z naszym ekspertem na temat Twoich pomysłów na aplikację mobilną.

author image

Mam nadzieje, że wpis jest dla Ciebie wartościowy. Chcesz porozmawiać z ekspertem? Umów się na bezpłatną konsultację bez zobowiązań.

Porozmawiaj z ekspertem

We have been creating dedicated business applications for 30 years.

Talk to an expert.

Find out what your company can gain thanks to process automation - using modern sewn tailor-made software designed to meet the individual needs of your company.
During the 15-minute free consultation:
 • We are happy to hear about your challenges and ideas in which the automation and digitization of your company can help.
 • We will propose possible solutions and discuss what benefits they can bring to your company.
 • You will learn how to efficiently and without problems implement IT systems in your company and how to avoid the most common implementation errors by cooperating with a selected software vendor.
GSD logo
Answer us about your challenges.
Our expert will contact you as soon as possible. The response time is typically 15 minutes.
Photo not found.
We are happy to discuss your individual requirements and needs - free of charge and without obligation
Call us at:
+48 534 364 515