Mam nadzieje, że wpis jest dla Ciebie wartościowy.

Chcesz porozmawiać z ekspertem? Kliknij tutaj!

Post image

Rozmowa discovery call to pierwsza rozmowa, jaką przeprowadza software house po tym, jak potencjalny klient wykaże wstępne zainteresowanie. Ta rozmowa jest okazją do odkrycia problemów, priorytetów i celów firmy szukającej dostawcy rozwiązania oraz do rozpoczęcia budowania relacji i zaufania. Celem tej rozmowy jest zadanie serii pytań w celu określenia dopasowania i ostatecznie kontynuowania przeprowadzania zainteresowanej firmy przez cały proces tworzenia aplikacji.

Co to jest Discovery Call?

Początkiem dla każdego projektu aplikacja jest pierwsza rozmowa zwana również Discovery Call. Jest to rozmowa z potencjalnego klienta z softwarehousem, która pozwala ocenić, czy możliwe będzie nawiązanie współpracy i czy będzie ona skuteczna.
Wstępna rozmowa daje możliwość zapoznania się z Twoimi potrzebami biznesowymi oraz zrozumienia Twoich największych bolączek. Jest to moment, w którym można zbudować bliższe relacje z zespołem projektowym i sprawdzić, co tak naprawdę mogą zaoferować.

Jak przebiega Discovery Call?
Discovery Call to przede wszystkim spotkanie zapoznawcze, na którym z obu strona zadawane są pytania. Dla software house’u najważniejsze będzie poznanie twojej firmy, jej obecnej sytuacji oraz tego co chcesz osiągnąć dzięki współpracy z programistami i jak planujesz wykorzystać ich wiedzę i doświadczenie. Dlatego też większość pytań będzie dotyczyła przede wszystkim Twojej firmy. Im dokładniej będziesz udzielać informacji, tym łatwiej będzie można zrealizować Twoje cele.

Jakie są Twoje cele?
Dokładne informacje dotyczące twoich problemów i wymagań pozwolą ocenić software house’wi, czy lub w jakim zakresie może pomóc w realizacji Twoich celów. Określenie priorytetów i głównych wyzwań jeszcze przed rozpoczęciem współpracy pozwala na spojrzenie na projekt ze znacznie szerszej perspektywy. Dzięki temu łatwiej będzie oszacować potencjalne ryzyka i oczekiwane korzyści z projektu.

Rozmawiając i zadając wnikliwe pytania staramy się uzyskać pełen zakres Twoich oczekiwań. To pozwoli nam na podjęcie decyzji, czy nasze rozwiązanie może przyczynić się do osiągnięcia zakładanego celu. Merytoryczna i przede wszystkim otwarta rozmowa stanowi o sukcesie przyszłego projektu. Jeżeli na tym etapie obie strony porozumieją się i uznają, że współpraca jest możliwa, to można przejść do omawiania kolejnych kroków.

text

Jak dopasować rozwiązania do twoich potrzeb?
W kolejnym kroku następuje omówienie, w jaki sposób software house może pomóc Ci w rozwiązaniu problemów, o których już wspomniałeś wcześniej. Na tym etapie dokonuje się ustaleń, co może zrobić zespół projektowy , aby spełnić Twoje oczekiwania. Na podstawie informacji uzyskanych podczas rozmowy, software house przygotowuje usługi dostosowane do twoich potrzeb. Masz dzięki temu pewność, że firma programistyczna będzie działać sprawniej, a projekt, który przygotuje rozwiąże twoje problemy.

Jakie są kolejne kroki?
Software house poinformuje Cię, jak będą wyglądać kolejne kroki. Z pewnością zaoferuje ci pomoc w ocenie projektu oraz omówieniu głównych warunków współpracy. Na tym etapie rozmowy powinieneś znać szczegóły aplikacji, ustalone na podstawie dodatkowych informacji, o które zostałeś poproszony.

Po co organizuje się discovery call?
Celem takiej rozmowy jest przede wszystkim sprawdzenie, czy firma softwareowa, z którą zamierzasz podjąć współpracę rozumie twoje cele i założenia i czy będzie w stanie je zrealizować. Warto spytać o to, czy firma realizowała już podobne projekty z branży oraz technologię której używa przy konkretnych projektach — im więcej informacji uzyskasz, tym łatwiej podejmiesz decyzję.
Znaczenie dla projektu może mieć też metodologia, na której opiera się praca zespołu. Jeżeli software house działa w oparciu o Agile, to możesz być pewien, że będziesz aktywnie uczestniczył w procesie tworzenia aplikacji. Warto więc spytać o kulturę pracy, stosowane technologie oraz podejście do zdalnej współpracy. Będzie to wstępna weryfikacja jakości komunikacji pomiędzy Tobą a zespołem programistów. Jest to o tyle istotne, że będziecie pracować razem przez co najmniej klika miesięcy, więc skuteczna komunikacja zwiększy efektywność współpracy.

Discovery call to dialog, w którym udział biorą obie strony
Discovery call jest okazją do uzyskania ważnych informacji zarówno przez Ciebie jak i software house. To na niej weryfikuje się czy firma softwareowa, z którą chcesz pracować ma odpowiednio wykwalifikowany zespół programistów, doświadczenie z konkretnymi technologiami oraz rekomendacje firm z podobnych branż. Natomiast software house będzie chciał uzyskać informacje, które mogą być istotne dla twojego projektu. Od twoich odpowiedzi zależeć będzie, czy software house odpowiednio zrozumie główne cele i wyzwania Twojej firmy.
A oto pytania, jakie możesz usłyszeć od formy softwareowej podczas rozmowy typu discovery call:

 1. Na jakie platformy ma być przygotowana aplikacja? Android lub/i iOS?
 2. Czy chce Pan stworzyć aplikacje natywne, w tym wypadku 2 oddzielne na każdy system czy też wolałby Pan 1 aplikację cross-platformową (Flutter)?
 3. Jak miałaby wyglądać projektowana aplikacja mobilna? (styl wizualny, propozycja grafiki)
 4. Z ilu ekranów (widoków) będzie się składać aplikacja?
 5. Czym dla firmy ma być aplikacja mobilna, co ma robić, jaki jest jej cel?
 6. Co ma oferować aplikacja? Jakie główne funkcjonalności powinna posiadać aplikacja?
 7. Czym ma się wyróżniać aplikacja na rynku na tle innych aplikacji? Co jest innowacyjnego w niej?
 8. Do kogo skierowana ma być aplikacja? Kto będzie jej odbiorcą?
 9. Jaki jest kontekst użycia? W jakim kontekście będzie używana aplikacja?
 10. Jakie korzyści ma mieć użytkownik, który korzysta z takiej aplikacji
 11. Jaki jest pomysł na biznes z takiej aplikacji? Jak i na czym ma zarabiać?
 12. W jakim budżecie i ramach czasowych chciałby Pan zrealizować projekt aplikacji?
 13. Kiedy planowane jest rozpoczęcie prac nad aplikacją?

author image

Mam nadzieje, że wpis jest dla Ciebie wartościowy. Chcesz porozmawiać z ekspertem? Umów się na bezpłatną konsultację bez zobowiązań.

Porozmawiaj z ekspertem

We have been creating dedicated business applications for 30 years.

Talk to an expert.

Find out what your company can gain thanks to process automation - using modern sewn tailor-made software designed to meet the individual needs of your company.
During the 15-minute free consultation:
 • We are happy to hear about your challenges and ideas in which the automation and digitization of your company can help.
 • We will propose possible solutions and discuss what benefits they can bring to your company.
 • You will learn how to efficiently and without problems implement IT systems in your company and how to avoid the most common implementation errors by cooperating with a selected software vendor.
GSD logo
Answer us about your challenges.
Our expert will contact you as soon as possible. The response time is typically 15 minutes.
Photo not found.
We are happy to discuss your individual requirements and needs - free of charge and without obligation
Call us at:
+48 534 364 515