Mam nadzieje, że wpis jest dla Ciebie wartościowy.

Chcesz porozmawiać z ekspertem? Kliknij tutaj!

Post image

Może się wydawać, że tworzenie aplikacji mobilnej to nie jest nic trudnego i że wszystko czego potrzebujemy, to genialny pomysł na apkę. Okazuje się jednak, że sprawa jest dużo bardziej skomplikowana. Trzeba mieć świadomość, że obecnie istnieje już bardzo wiele aplikacji mobilnych i ciężko jest trafić na pomysł czy też rozwiązanie, które nie jest jeszcze dostępne.

Punktem wyjścia jest oczywiście koncepcka. Chcąc stworzyć aplikację mobilną trzeba mieć przede wszystkim dobry pomysł na nią. Warto więc zadać sobie pytanie o powód jej budowania oraz czy podobne aplikacje istnieją już na rynku, szczególnie jeżeli ma ona stanowić samodzielną całość. Dzięki temu poznamy naszych przyszłych klientów i zrozumiemy rynek docelowy a także określimy jego rozmiar. To dość istotne, gdy planujesz osiągnąć odpowiedni cel finansowy za pomocą inwestycji w aplikację. Jeżeli Twój pomysł okaże się trafiony, to możesz liczyć na konkretne korzyści. Może to być stworzenie biznesu, który pozwoli zarabiać na twojej wiedzy i zdobytym doświadczeniu, może to być również wzrost sprzedaży twoich towarów i usług a także skalowanie biznesu i ekspansja na inne rynki. Dobrze przemyślane i odpowiednio przygotowane aplikacje mobilne dają nowe możliwości rozwoju w obszarach, które dotąd były poza zasięgiem chociażby ze względów technicznych. Nowoczesna technologia daje takie możliwości i na pewno warto z tego skorzystać.

Jakie są etapy tworzenia aplikacji mobilnej?

Tworzenie aplikacji mobilnej to złożony proces składający się co najmniej z kilku etapów. Poznaj więc główne etapy tworzenia aplikacji mobilnych. Ich znajomość pozwoli Ci lepiej przygotować się do procesu, jakim jest tworzenie aplikacji a zrozumienie całego procesu pomoże w osiągnięciu celu czyli uruchomienia własnej aplikacji. Taka wiedza jest kluczowa z biznesowego punktu widzenia i pozwoli Ci dokładnie zrozumieć, jak będzie przebiegać praca nad Twoim projektem.

text

Etap I : Warsztat zerowy czyli badanie i planowanie

Jak w przypadku każdego projektu także w tym przypadku potrzebne jest zorganizowanie spotkania warsztatowego w celu omówienia i zdefiniowania celów. Dlatego też najlepszym pierwszym krokiem na drodze do stworzenia własnej aplikacji jest tzw. warsztat zerowy. Podczas takiego warsztatowego spotkania analizujemy cały projekt i wszystkie jego najważniejsze elementy. Definiowane są główne założenia czyli to, co chcesz stworzyć. Określane są cele oraz wstępny zakres funkcjonalności.

Wiele osób jest przekonanych, że dokładnie wiem, jak ma wyglądać ich aplikacja, dopóki nie zacznie rozmawiać ze specjalistami od ich tworzenia. Wtedy może się okazać, że konieczne jest „przeramowanie” całej koncepcji aby uzyskać lepsze efekty. Dlatego też niezmiernie ważne jest zebranie i szczegółowa analiza  wymagań dotyczących planowanej aplikacji. Zbudowany w ten sposób zarys projektu jest zazwyczaj punktem wyjścia do następnego etapu w procesie projektowania aplikacji.

Aby produkt mógł okazać się sukcesem, trzeba obrać również odpowiednią strategię a także zastanowić się, kto będzie należał do naszej grupy docelowych odbiorców, do której skierowana będzie aplikacja. Tutaj warto zastanowić się i dokładnie określić takie kwestie jak:

  • Kto będzie użytkownikiem docelowym i jakie będą jego oczekiwania jako klienta końcowego?
  • W jaki sposób aplikacja ma rozwiązać ewentualne problemy użytkowników z grupy docelowej?
  • Jak możesz odpowiednio trafiać w potrzeby użytkowników za pośrednictwem aplikacji?

text

Główną zaletą warsztatu jest możliwość dokładnego zapoznania się z tym, jak będzie działać twoja aplikacja, gdy uruchomione zostaną kluczowe procesy i jakie integracje będą potrzebne do wdrożenia. Dzięki temu będziesz mógł już na tym etapie wyciągnąć wnioski, które pozwolą Ci podjąć odpowiednie decyzje biznesowe w przyszłości. To również możliwość wstępnej wizualizacji aplikacji i weryfikacji wcześniejszych założeń dotyczących jej tworzenia. Jasne i konkretne informacje na temat aplikacji znacznie przyspieszą pracę nad jej tworzeniem i ograniczą koniczność wprowadzania późniejszych zmian.

Podczas warsztatu trzeba też określić wymagania techniczne dotyczące aplikacji a mianowicie:

  • czy budujemy aplikację dla danej platformy tzn. tylko na Androida lub tylko na iOS a może na obie z platform jednocześnie?
  • tworzymy aplikacje natywnie (oddzielnie na każdy system) czy cross-platformowo (jedna wspólna na oba systemy)?
  • jakie wersje oprogramowania mają być wspierane?
  • na jakie urządzenia mobilne ma być przeznaczona aplikacja (czy tylko na smartfony czy również na tablety)?

Kompleksowa analiza techniczna i biznesowa bardzo pomaga klientowi w szukaniu pomysłów na stworzenie lub usprawnienie biznesu a nam umożliwia zaproponowanie najlepszej technologii, zaprojektowanie modelu biznesowego oraz modelu, w jakim będzie odbywać się współpraca.

O ile sam warsztat z klientem może trwać 1-2 dni o tyle badanie i planowanie może rozciągnąć się na klika tygodni.  Jednak rzetelna realizacja tego etapu pozwoli na uniknięcie błędów i poprawek, a tym samym na zaoszczędzenie czasu w kolejnych etapach.  

Tworzymy aplikacje i oprogramowanie szyte na miarę nagradzane na światowych rynkach

  • Umów się na bezpłatną rozmowę z naszym ekspertem, aby bez żadnych zobowiązań skonsultować realizacje swojego pomysłu na aplikacje bądź oprogramowanie lub gdy potrzebujesz dowiedzieć się ile środków potrzebujesz na realizacje swojego pomysłu.

Etap II: Projektowanie aplikacji czyli określenie funkcji i cech

Na tym etapie należy określić, co dokładnie będzie zawierać Twoja aplikacja. Pozwoli to na stworzenie podstawy do dalszych prac i ułatwi projektowanie. Taki szkielet projektu będzie służyć jako grunt między pomysłem a produktem końcowym. Zaplanowanie działań w procesie tworzenia aplikacji pozwoli na stworzenie ramowego planu działania, który uwzględnia czas potrzebny na realizację projektu oraz konieczne nakłady pracy ze strony specjalistów potrzebne do osiągnięcia zakładanych celów.

Następnie przygotowywany jest projekt dla oprogramowania z uwzględnieniem określonych w poprzednim etapie specyficznych wymagań i potrzeb. Będzie on pomocny przy określaniu wstępnych ram aplikacji oraz jej funkcjonalności. Aplikacji trzeba również nadać charakterystyczny dla niej wygląd i styl a także zadbać o dobrą adaptację do potrzeb użytkowników i łatwość obsługi. Mówimy w tym wypadku o projektowaniu UI/UX czyli zadbaniu o najlepsze doświadczenia użytkownika podczas użytkowania aplikacji (user experience) oraz o interfejsie działania programu, który powinien być intuicyjny oraz przyjazny w odbiorze (user interface).

Czas potrzebny na ten etap to zazwyczaj od 3 do 5 tygodni.

text

Etap III: Programowanie

Na tym etapie rozpoczynamy proces tworzenia aplikacji. Możemy programować nasze oprogramowanie czyli aplikację. Do pracy przystępują programiści a nad całością czuwa project manager. Wytwarzanie oprogramowania odbywa się w ściśle określonym cyklu, który z kolei dzieli się na mniejsze etapy tworzenia aplikacji. Pozwala to na cykliczne i ciągłe dostarczanie funkcjonalności w 2 tygodniowych sprintach. Podczas trwania prac programistycznych przeprowadza się również testy  aplikacji, które mają na celu wykrycie i usunięcie wszelkich błędów i niedociągnięć. Badana jest poprawność dostarczonych funkcjonalności oraz kodu pod kątem ewentualnych błędów.

W zależności od potrzeb i wymagań klienta możemy zaproponować stworzenie w pierwszej kolejności jednego z rozwiązań umożliwiającego testowanie pomysłu aplikacji. Może to być:

  • MVP (Minimum Viable Product) – działająca minimalna wersja aplikacji do przetestowania reakcji klientów na produkt (w szczególności jeżeli mamy ograniczony budżet i chcemy się przekonać o tym, że nasz pomysł chwyci)

  • Wersja 1.0 – wersja aplikacji wyposażona we wszystkie potrzebne funkcje przeznaczona do dalszego rozwoju już na podstawie feedbacku od klientów

  • POC (Proof of Concept) - rodzaj wersji próbnej dla klienta. W tym modelu tworzony jeden moduł lub jedna funkcja aplikacji, aby klient mógł zweryfikować nasz sposób, jakość i szybkość pracy. Z założenia PoC jest rozwiązaniem tymczasowym i pisanym jak najszybciej. Po zakończeniu testowania zastepowany jest natomiast docelowa implementacjaą

Ten etap trwa od 1 do 2 miesięcy i obejmuje między innymi techniczną ocenę wykonalności aplikacji.  Celem jest uzyskanie potwierdzenia, że określone wcześniej funkcje będą działały prawidłowo w rzeczywistości.

Etap IV: Testowanie

Po zakończeniu programowania aplikacji przeprowadzane jest kompleksowe testowanie całości. W tym celu testerzy sprawdzają każdy element aplikacji w celu wyłapania potencjalnych błędów. Przeprowadzane są testy wykrywające poważne błędy (alfa) oraz testy ujawniające problemy i usterki występujące podczas normalnego użytkowania (beta).  Testowanie aplikacji zajmuje średnio od 3 do 4 tygodni.

Pomyślne przejście testów aplikacji pozwala na jej przekazanie do rąk pierwszych użytkowników. Testy są więc kluczowe dla powodzenia całego projektu informatycznego.

Etap V: Akceptacja i uruchomienie

Jeżeli w trakcie trwania projektu udało nam się odwzorować wszystkie założenia w aplikacji a testy zakończyły się pomyślnie, to gotowy produkt można wypuszczać na rynek. Jest to moment, w którym proces tworzenia aplikacji można uznać za zakończony - powstaje gotowa aplikacja mobilna. Na początku aplikację udostępnia się małej grupie odbiorców w celu zebrania pierwszego feedbacku. Dzięki temu możliwe jest dokonanie  ewentualnych poprawek, jeżeli okazałoby się to konieczne.

Czas na finał czyli najprzyjemniejszy krok w procesie powstawania a mianowicie wdrożenie aplikacji. Jest to moment, w którym aplikacja zostanie dodana do sklepu z aplikacjami np. w Google Play i udostępniona użytkownikom. Bardzo istotną sprawą  będzie wtedy śledzenie komentarzy użytkowników. Mogą być one pomocne w odnajdywaniu błędów, których nie udało się zidentyfikować podczas testów a także będą wskazówką, w jakim kierunku powinna rozwijać się aplikacja i jakie funkcje powinny być dodane, aby aplikacja jak najlepiej spełniała wymagania użytkowników.

text

Wsparcie i monitoring

Po wypuszczeniu aplikacji warto pamiętać o wsparciu dla niej. Technologia informatyczna zmienia się nieustannie a nasza aplikacja z czasem po prostu się zestarzeje.  Może też z jakiś względów przestać działać prawidłowo. Warto więc zadbać o monitoring i opiekę powdrożeniową, które zapewnią poprawne funkcjonowanie aplikacji.

Na tym etapie możliwe jest także gromadzenie informacji o produkcie a także pomysłów na ulepszenie go w przyszłości. Dzięki temu umożliwisz dalszy rozwój i odpowiednią atrakcyjność swojej aplikacji a to przyciągnie nowych użytkowników.

Zaplanuj czas i budżet

Proces tworzenia aplikacji jest działaniem, które wymaga planowania i kompleksowej realizacji i najczęściej obejmuje cały cykl życia produktu. Jest procesem złożonym i wymaga przygotowania oraz cierpliwości. Czas realizacji takiego projektu może więc wahać się od 3 miesięcy w przypadku prostych aplikacji do 5-6 miesięcy w przypadku bardziej skomplikowanych rozwiązań.

Planując więc stworzenie aplikacji należy pamiętać aby czas nie był czynnikiem determinującym pracę podczas tworzenia aplikacji. Działanie pod presją czasu może odnieść zupełnie inny skutek niż ten, który zamierzaliśmy. Produkt może okazać się nie w pełni profesjonalny i nie do końca spełniający wymagania klientów a co gorsza nie być odpowiednio funkcjonalny.

W internetowych sklepach z aplikacjami roi się od aplikacji, które nie są dostosowane do oczekiwać użytkowników, zawierają spora ilość błędów i zasadniczo zamiast ułatwiać życie wywołują głównie negatywne emocje.

Natomiast aplikacje mobilne, stworzone z pełnym zaangażowaniem ich twórców i na których stworzenie poświęcono odpowiednio dużo czasu są zazwyczaj intuicyjne i przyjazne w obsłudze. Dzięki temu uzyskują setki tysięcy pobrań, dużo pozytywnych opinii i ocen oraz zadowolonych użytkowników. Success story jednej ze stworzonych przez nas aplikacji znajdziesz tutaj: Aplikacja Tiptip

Tworzenie aplikacji mobilnej wymaga również odpowiedniego finansowania. Warto pamiętać, że koszty stworzenia aplikacji są niemałe i trzeba być na to przygotowanym. W zależności od stopnia skomplikowania stworzenie minimalnej działającej wersji aplikacji, która umożliwi przetestowanie naszego pomysłu w praktyce (MVP), to koszt minimum 50.000 złotych. Żeby jednak kompletna aplikacja mogła być przekazana do  przetestowania przez pierwszych użytkowników, trzeba być przygotowanym na koszty rzędu 100.000 – 200.000 złotych w zależności od stopnia skomplikowania aplikacji. Nie są to małe kwoty ale docelowo udana aplikacja może zarobić dla nas znacznie więcej. Dzięki niej dotrzemy do nowych użytkowników i będziemy mogli skalować nasz biznes. Warto więc pomyśleć o aplikacji mobilnej nie tylko w kategorii kosztów, jakie musimy ponieść na jej stworzenie ale także jako długoterminowej inwestycji, dzięki której zrealizujemy swoje plany biznesowe i odniesiemy spektakularny sukces.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, ile może kosztować stworzenie aplikacji mobilnej, przeczytaj nasz artykuł blogowy pod tym tytułem. Artykuł przeczytasz tutaj: Ile kosztuje stworzenie aplikacji mobilnej? 

Tworzymy aplikacje i oprogramowanie szyte na miarę nagradzane na światowych rynkach

  • Umów się na bezpłatną rozmowę z naszym ekspertem, aby bez żadnych zobowiązań skonsultować realizacje swojego pomysłu na aplikacje bądź oprogramowanie lub gdy potrzebujesz dowiedzieć się ile środków potrzebujesz na realizacje swojego pomysłu.

author image

Mam nadzieje, że wpis jest dla Ciebie wartościowy. Chcesz porozmawiać z ekspertem? Umów się na bezpłatną konsultację bez zobowiązań.

Porozmawiaj z ekspertem

We have been creating dedicated business applications for 30 years.

Talk to an expert.

Find out what your company can gain thanks to process automation - using modern sewn tailor-made software designed to meet the individual needs of your company.
During the 15-minute free consultation:
  • We are happy to hear about your challenges and ideas in which the automation and digitization of your company can help.
  • We will propose possible solutions and discuss what benefits they can bring to your company.
  • You will learn how to efficiently and without problems implement IT systems in your company and how to avoid the most common implementation errors by cooperating with a selected software vendor.
GSD logo
Answer us about your challenges.
Our expert will contact you as soon as possible. The response time is typically 15 minutes.
Photo not found.
We are happy to discuss your individual requirements and needs - free of charge and without obligation
Call us at:
+48 534 364 515