Mam nadzieje, że wpis jest dla Ciebie wartościowy.

Chcesz porozmawiać z ekspertem? Kliknij tutaj!

Post image

Przed wdrożeniem nowego systemu DMS często pojawia się w firmie wiele pytań. Ile osób – tyle pytań, a nawet jeszcze więcej. Jeśli chcemy płynnie przejść przez cały okres wdrożenia systemu do zarządzania dokumentami warto przed podjęciem konkretnych działań odpowiedzieć w firmie na szereg ważnych pytań.

Jak obecnie wyglądają procesy związane z obiegiem dokumentów?

text

Często nawet nie zdajemy sobie sprawy jak w rzeczywistości wygląda obieg dokumentów w naszej firmie. Niby istnieją odgórnie przyjęte reguły, jednak przez lata zaniedbań działy a nawet i pojedyncze osoby wypracowały swoje własne sposoby. Nie ma nic złego w takim podejściu dopóki nie zaczyna ono generować coraz większej liczby problemów.

Papierowo

Wiele firm do dziś wykorzystuje wyłącznie papierowy obieg dokumentów. Jest on nie tylko niewydajny, ale powstaje przy nim również największe prawdopodobieństwo popełnienia błędu. Dlaczego? Wszystkie dane wielokrotnie przepisywane są ręcznie.

Obieg kancelaryjny

Są również firmy, w których funkcjonuje usystematyzowany obieg dokumentów tzw. Obieg kancelaryjny. Może on mieć formę obiegu papierowego jak i elektronicznego. Charakteryzuje się on usystematyzowaną strukturą, jednak punktem ciężkości jest wyszukiwanie dokumentów oraz częsty chaos w nadawaniu odpowiednich nr/indeksów.

Odbierz bezpłatny E-book "Jak zautomatyzować procesy i zarządzanie dokumentami w firmie" i dowiedz się

  • - Jak udanie wdrożyć automatyzację obiegu dokumentów i procesów w firmie
  • - Jak stworzyć mapy procesów biznesowych i obiegu dokumentów?
  • - Jak wybrać odpowiednie oprogramowanie wspierające automatyzację i digitalizację procesów

Dyski Googl’owskie

Często w firmach funkcjonują również dyski Google, jest to świetne rozwiązanie jednak tylko w małych organizacjach. Przy większej liczbie użytkowników takie rozwiązanie zaczyna być problemowe.

Wysyłanie plików mailem

Wysyłanie dokumentów wewnątrz firmy mailem jest najgorszym z możliwych rozwiązań. Każdy mail powiela nam wybrany dokument, przez co często dochodzi w firmach do zagubienia oryginalnej lub aktualnej wersji dokumentu.

Jakie informacje są dla nas kluczowe?

Nadmiar informacji podobnie jak ich brak jest niedobry, dlatego warto, aby wszyscy pracownicy mieli dostęp do wszystkich potrzebnych informacji. W tym celu przed wyborem i wdrożeniem programu DMS należy przeprowadzić analizę i zdefiniować wszystkie procesy.

Mając zdefiniowane procesy możemy z łatwością określić kto i do jakich danych powinien mieć dostęp. Dzięki temu podczas wdrożenia programu DMS będziemy mogli odpowiednio zdefiniować uprawnienia, co bezpośrednio przełoży się na znaczny wzrost bezpieczeństwa danych.

W których miejscach i jak często zdarzają się przestoje/wąskie gardła?

Proces zarządzania dokumentami

Analiza jest również świetnym momentem na wyszukanie wąskich gardeł i wprowadzenie zmian w wybranych procesach. Dlaczego? Otóż, wdrażając system musimy w nim odwzorować wybrane procesy. Jeśli odwzorujemy nieefektywnie działające procesy – nasze wdrożenie na pewno zostanie uznane za porażkę.

Co jest dla Ciebie najważniejsze podczas wdrożenia programu DMS?

Przed wyborem rozwiązania DMS powinniśmy zdefiniować co chcemy dzięki niemu osiągnąć. Wdrożenie nowego systemu jest stosunkowo długim procesem, przez co bardzo łatwo jest odejść od wyznaczonych celów. Dzięki spisanym celom nie zboczymy ze ścieżki podczas wdrożenia.

Jednym z pierwszych etapów wdrożenia powinno być jasne wyznaczenie celów oraz stworzenie kompleksowego planu wdrożenia. Dzięki temu przez cały proces będziemy mogli trzymać się wyznaczonych założeń.

Czy ze względu na prowadzona działalność firma podlega dodatkowym regulacja prawnym?

Często spotykamy się, że firma musi zarządzać nietypowymi dokumentami lub prowadzić je w specyficzny sposób. Najczęściej uwarunkowania te nie wynikają bezpośrednio z przepisów prawa jednak na firmy jest np. nałożony wymóg certyfikowania produktów zgodnie z określonymi normami. Taka firma zazwyczaj posiada już wypracowane normy dla certyfikowania swoich produktów.

Dodatkowo wiele branż musi zarządzać specyficzną dokumentacją. Branża budowlana, architekci, deweloperzy muszą przetrzymywać wiele dokumentów przez bardzo długi okres czasu, dlatego podczas wyboru systemu ważna kwestia jest również możliwość archiwizacji wielu formatów dokumentów oraz sposób i miejsce ich przechowywania.

Czy firma posiada rozproszona strukturę?

Od odpowiedzi na to pytanie będzie zależeć to jakiego rodzaju systemu powinniśmy szukać. Rozwiązania webowe mają zazwyczaj mniejsze możliwości dopasowania, zaś rozwiązania desktopowe posiadają większy próg wejścia.

Jeśli odpowiemy sobie na wszystkie powyższe pytania możemy śmiało zacząć poszukiwania optymalnego rozwiązania dla naszej firmy. Dowedz się także, jakie korzyści może osiągnąc Twoja firma dzieki systemowi DMS. Informacje na ten temat znadziesz w naszym artykule Zarządzanie dokumentami czyli w jaki sposób firma może skorzystać na oprogramowaniu DMS?

Skorzystaj z kalkulatora DMS i natychmiast poznaj koszty wdrożenia

  • - Kalkulator wypełnisz w mniej niż minutę
  • - Wyniki otrzymasz natychmiast na Twój adres email
  • - Zaoszczędzisz czas na poszukiwanie trudno dostępnej odpowiedzi

Porozmawiaj z ekspertem

We have been creating dedicated business applications for 30 years.

Talk to an expert.

Find out what your company can gain thanks to process automation - using modern sewn tailor-made software designed to meet the individual needs of your company.
During the 15-minute free consultation:
  • We are happy to hear about your challenges and ideas in which the automation and digitization of your company can help.
  • We will propose possible solutions and discuss what benefits they can bring to your company.
  • You will learn how to efficiently and without problems implement IT systems in your company and how to avoid the most common implementation errors by cooperating with a selected software vendor.
GSD logo
Answer us about your challenges.
Our expert will contact you as soon as possible. The response time is typically 15 minutes.
Photo not found.
We are happy to discuss your individual requirements and needs - free of charge and without obligation
Call us at:
+48 534 364 515