Mam nadzieje, że wpis jest dla Ciebie wartościowy.

Chcesz porozmawiać z ekspertem? Kliknij tutaj!

Post image

Elektroniczne zarządzanie dokumentacją jest to szereg procesów, które odbywają się w nowoczesnych firmach i to zarówno tych małych jak i tych dużych. Chodzi tu przede wszystkim o wystawianie faktur sprzedażowych, otrzymywanie faktur kosztowych, tworzenie umów, wypełnianie wniosków i delegacji. Przetwarzanie takiej ilości dokumentów w firmie powoduje, że obieg dokumentów papierowych w firmie jest naprawdę ogromny i dość trudny do uporządkowania i ewidencjonowania. Powoduje to chaos i stwarza potencjalnie zagrożenie utraty ważnych dokumentów.

Rozwiązaniem tych wszystkich problemów może być elektroniczny obieg dokumentów (EOD). Jest często wykorzystywany w takich działach jak HR czy księgowość, używają go także kierownicy i pracownicy innych działów (np. jakości) aby zapanować nad dużą ilością papierowej dokumentacji, gdyż niesie to ze sobą szereg korzyści.

A jakie korzyści przemawiają za elektronicznym obiegiem dokumentów? Oto 10 powodów, dla których warto przemyśleć taką inwestycje.

Oszczędność czasu pracy

W każdej firmie są działy, w których przetwarzane są duże ilości dokumentów. Najczęściej są to działy HR, których pracownicy zmagają się z natłokiem dokumentów napływających do nich każdego dnia. Wiąże się to najczęściej z koniecznością pilnowania różnych terminów, akceptowania wniosków urlopowych oraz prowadzenia dokumentacji pracowniczej. Praca z taką ilością dokumentów powoduje najczęściej, że spada jej jakość.

Dlatego też wdrożenie elektronicznego obiegu dokumentów w postaci systemu DMS sprawi, że obieg dokumentacji będzie odbywał się w wydajny i uporządkowany sposób a przez to zajmie znacznie mniej czasu. To z kolei spowoduje, że praca osób przetwarzających duże ilości dokumentów firmowych będzie spójna, uporządkowana oraz pozbawiona potencjalnych błędów i pomyłek. O tym, co to jest system DMS pisaliśmy w naszym artykule blogowym Czym jest i ile kosztuje system DMS?

Obniżenie kosztów związanych z obsługą dokumentów

Inwestycja w oprogramowanie do elektronicznego obiegu dokumentów będzie wiązała się z wydatkami i konicznością zakupu licencji lub wykupienia abonamentu. Należy jednak pamiętać, że ta inwestycja może nam się zwrócić w przeciągu 1-2 lat. Szczególnie dobrze będzie to widoczne w małych firmach, które dzięki wdrożeniu elektronicznego obiegu dokumentów będą mogły ograniczyć liczbę osób w działach, w których przetwarzane są duże ilości dokumentów. Oczywiście należy wcześniej sprawdzić, czy zmniejszenie potrzebnego personelu nie obniży efektywności i nie będzie zbyt mocno obciążać pozostałych pracowników.
Generalnie jednak wdrożenie odpowiedniego rozwiązania informatycznego w postaci systemu DMS powinno przynieść pozytywne rezultaty. Nowy software będzie gwarantował jakość i skuteczność przetwarzania dokumentów i pozwoli na automatyzację procesów z tym związanych. Wszyscy korzystający z niego pracownicy powinni mocno odczuć poprawę w obszarze zarządzania dokumentami w Twojej firmie. W tym temacie przeczytaj nasz wpis blogowy Zarządzanie dokumentami czyli w jaki sposób firma może skorzystać na oprogramowaniu DMS?

Szybki i łatwy dostęp do dokumentów

Wszystkie dokumenty, które trafią do systemu DMS są przechowywane w jego elektronicznym archiwum i umożliwiają dostęp do nich wszystkim pracownikom firmy zgodnie z nadanymi im uprawnieniami. W każdej chwili dokumenty mogą być pobrane i przesłane do odpowiedniego działu lub osoby. Nie trzeba już tracić czasu na szukanie dokumentów w papierowym archiwum lub angażować do tego innych pracowników w firmie. Wszystko jest już w systemie w formie elektronicznej.

text

Elektroniczny obieg dokumentów jako baza wiedzy

Archiwizowanie wszystkich potrzebnych dokumentów związanych z funkcjonowaniem Twojej firmy daje możliwość stworzenia też ogromnej bazy wiedzy. Poza dokumentami takimi jak faktury, umowy i urzędowe dokumenty w systemie DMS możesz tworzyć i przechowywać wszystkie ważne informacje np. notatki z zebrań czy spotkań z klientem, wiadomości od innych pracowników czy korespondencję poczty elektronicznej. Dodatkowo informacje te będą posegregowane i przypisane do odpowiedniego adresu czy klienta lub też procesu (elektronicznego segregatora), który może być następnie przekazywany w obiegu dokumentów innym użytkownikom. Wreszcie w systemie DMS mogą być przechowywane wszystkie informacje dot. technologii lub procedur firmowych tak, aby w przypadku zmian kadrowych cała wiedza pozostawała w firmie i mogła być przekazywana nowym współpracownikom. Wszystko to stanowi naprawdę ogromne źródło wiedzy.

Odbierz bezpłatny E-book "Jak zautomatyzować procesy i zarządzanie dokumentami w firmie" i dowiedz się

  • - Jak udanie wdrożyć automatyzację obiegu dokumentów i procesów w firmie
  • - Jak stworzyć mapy procesów biznesowych i obiegu dokumentów?
  • - Jak wybrać odpowiednie oprogramowanie wspierające automatyzację i digitalizację procesów

Bezpieczeństwo danych w archiwum elektronicznym

System DMS zawiera wiele informacji, często bardzo ważnych dla firmy. Nic więc dziwnego, że powstają obawy o ich utratę lub ujawnienie osobom spoza firmy. Szczególnie dotyczy to how know firmy oraz poufnych receptur lub składów produktów. Ich ujawnienie mogłoby narazić firmę na straty materialne i utratę reputacji wśród klientów i odbiorców.
Ważne jest więc aby system DMS posiadał odpowiednie zabezpieczenia zarówno w zakresie dostępu jak i tworzenia tzw. kopii zapasowych. Dzięki temu cała wiedza, jaka jest przechowywana w bazie danych, zostaje odpowiednio zabezpieczona przez utratą. Ma to duże znaczenie np. w sytuacji, gdy pracownik odchodzi z pracy. Nadal masz dostęp jednak do jego korespondencji elektronicznej czy też notatek.

Praktyczna użyteczność elektronicznego obiegu dokumentów

System obiegu dokumentów w firmie ma również szereg istotnych zalet, o których nie zawsze pamiętamy. Chodzi tu przede wszystkim o dostęp do systemu z urządzeń mobilnych np. w przypadku pracowników operujących w terenie lub jadących w delegacje czy na spotkanie z klientem. W każdej chwili mogą oni skorzystać z aplikacji mobilnej i sprawdzić, pobrać lub wysłać potrzebne dokumenty. Również przechowywanie dokumentów na centralnym serwerze i tworzenie kopii bezpieczeństwa w odpowiednich interwałach czasowych zwiększa bezpieczeństwo danych w przypadku awarii konkretnego komputera, gdyż dane w takim wypadku można w posty i szybki sposób odtworzyć. Dzięki temu procesy biznesowe nie zostają wstrzymane. Dodatkowo powtarzalna praca w firmie może być w prosty sposób automatyzowana, co znacząco odciąży Twoich pracowników od codziennej rutyny i pozwoli im skupić się na najpilniejszych czynnościach. Przeczytaj również nasz artykuł blogowy 5 sposobów jak usprawnić obieg dokumentów w Twojej firmie.

text

Pełna kontrola nad przetwarzaniem dokumentów firmowych

W nawet najlepiej zorganizowanej firmie zdarzają się sytuacje, w której ważne dokumenty zostają zagubione lub też nie trafiają do rąk odpowiedniego adresata. I choć firmy rzadko przyznają, że ma to u nich miejsce, to jednak takie zdarzenia mogą mieć negatywny wpływ na wizerunek całej firmy. Chodzi tu przede wszystkim o terminowość. Zagubione lub odłożone do szuflady faktury najczęściej są opłacane po terminie a umowy lub korespondencja, która została przypadkowo zagubiona, nie jest dalej procesowana. Nikt w firmie nie wie, na jakim etapie załatwiania są tego typu sprawy i kto był odpowiedzialny za ich procedowanie. W gąszczu dokumentów łatwo jest stracić nad nimi kontrolę a to jest zazwyczaj początkiem chaosu.

Dzięki systemowi DMS wszystkie dokumenty trafiają do systemu a elektroniczny obieg umożliwia przekazywanie ich do konkretnych odbiorców. Oznacza to, że w każdym momencie możemy sprawdzić w systemie, co stało się z danym dokumentem i na jakim etapie realizacji obecnie się znajduje. System może również przypominać o terminie, jeżeli ten zbliża się do końca lub też wysyłać odpowiednie powiadomienia do użytkowników nadzorujących pracę innych pracowników lub działów. Mając pełną kontrolę nad obiegiem dokumentów w firmie możemy być pewni, że żaden dokument nie zostanie pominięty i nie zaginie w trakcie procesowania.

Skorzystaj z kalkulatora DMS i natychmiast poznaj koszty wdrożenia

  • - Kalkulator wypełnisz w mniej niż minutę
  • - Wyniki otrzymasz natychmiast na Twój adres email
  • - Zaoszczędzisz czas na poszukiwanie trudno dostępnej odpowiedzi

Większa efektywność zarządzania korespondencją w firmie

W dzisiejszych czasach korespondencja w firmie obywa się za pomocą poczty elektronicznej. Wciąż jednak firmy otrzymują korespondencję papierową. Jak więc skutecznie zarządzać całą korespondencją firmową? W przypadku korespondencji w formie papierowej musimy ją najpierw zeskanować i wprowadzić do systemu. Następnie możemy ją przesłać już w postaci elektronicznej do odpowiedniego użytkownika lub przypisać do danego adresu czy osoby kontaktowej, do której ta korespondencja jest skierowana.

Natomiast w przypadku korespondencji elektronicznej szczególnie tej otrzymywanej w dużych ilościach, system DMS pozwala na jej automatyczne segregowanie. Oznacza to, że jeżeli w systemie mamy wprowadzony adres e-mail osoby z którą mailujemy, to każda wiadomość e-mail automatycznie przypisywana jest do profilu tej osoby lub firmy. Bez problemu więc odnajdziemy i prześledzimy całą korespondencje od naszego kontrahenta.

W przypadku nowej korespondencji (kiedy ktoś pisze do nas np. pierwszy raz) możemy za pomocą jednego kliknięcia przypisać ją do odpowiedniego profilu firmy, osoby lub procesu i to w wielu miejscach, jeżeli mamy taką potrzebę. Ponadto do każdego e-maila w bazie danych systemu DMS możemy załączyć notatkę, w której zamieścimy swój komentarz i która będzie widoczna jedynie dla pracowników naszej firmy. Dzięki systemowi DMS możemy lepiej i efektywniej zarządzać całą korespondencja firmową.

Szablony i automatyczne tworzenie nowych dokumentów

Szablony umożliwiające tworzenie nowych dokumentów, takich jak umowy, faktury itp. to jedna z wielu opcji, jakie może zaoferować dobry system DMS. Dzięki temu wypełnianie stałych danych firmowych jest w pełni automatyczne i nie trzeba za każdym razem ich wpisywać. Można też utworzyć gotowe wzorce dotyczące korespondencji elektronicznej umożliwiające automatyczne zaciąganie z systemu informacji o odbiorcach. Może to być szczególnie pomocne, jeżeli wśród odbiorców naszych maili są firmy zagraniczne. Wtedy początek i koniec maila a także pewne elementy tekstu jak np. potwierdzenie zamówienia mogą być generowane bezpośrednio z szablonu w wybranym języku. W tym wypadku jednolity system zarządzania dokumentami zdecydowanie ułatwia i przyspieszą pracę szczególnie z dużą liczbą kontrahentów, z którymi musimy pozostać w stałym kontakcie.

text

Rejestracja czasu pracy i elektroniczne wnioski urlopowe

Rozliczanie czasu pracy nigdy nie było tak proste. W systemie DMS może być prowadzona elektroniczna lista obecności. System sam zliczy przepracowany czas i to co do minuty. Również o urlop będzie można wnioskować i zatwierdzać go elektronicznie a informacje o planowanych lub aktualnych urlopach pracowników będą dostępne w systemie dla wszystkich jego użytkowników. Dzięki temu łatwiej i dokładnie będzie można zaplanować i rozliczyć pracę Twoich pracowników w firmie.

Jeżeli interesuje Cię system DMS i chciałbyś dowiedzieć się więcej na ten temat, to umów się na bezpłatną konsultację z naszym ekspertem i porozmawiaj o potrzebach i oczekiwaniach Twojej firmy. Możesz również skorzystać z naszego kalkulatora DMS, aby otrzymać indywidualną wycenę wdrożenia systemu w Twojej firmie. Przeczytaj również nasz artykuł Ile kosztuje system DMS?, aby dowiedzieć się od czego zależy cena systemu i jak kształtują się cenowo projekty wdrożeń systemów do zarządzania dokumentami.

author image

Mam nadzieje, że wpis jest dla Ciebie wartościowy. Chcesz porozmawiać z ekspertem? Umów się na bezpłatną konsultację bez zobowiązań.

Porozmawiaj z ekspertem

We have been creating dedicated business applications for 30 years.

Talk to an expert.

Find out what your company can gain thanks to process automation - using modern sewn tailor-made software designed to meet the individual needs of your company.
During the 15-minute free consultation:
  • We are happy to hear about your challenges and ideas in which the automation and digitization of your company can help.
  • We will propose possible solutions and discuss what benefits they can bring to your company.
  • You will learn how to efficiently and without problems implement IT systems in your company and how to avoid the most common implementation errors by cooperating with a selected software vendor.
GSD logo
Answer us about your challenges.
Our expert will contact you as soon as possible. The response time is typically 15 minutes.
Photo not found.
We are happy to discuss your individual requirements and needs - free of charge and without obligation
Call us at:
+48 534 364 515