Mam nadzieje, że wpis jest dla Ciebie wartościowy.

Chcesz porozmawiać z ekspertem? Kliknij tutaj!

Post image

Transformacja cyfrowa kojarzy się nieodłącznie z biznesem w chmurze obliczeniowej. Dużo mówi się w tym aspekcie o zmianie modelu licencjonowania oprogramowania z licencji dożywotnich na subskrypcje oraz możliwości korzystania z oprogramowania w modelu SaaS. Powstaje tylko pytanie, czy w przypadku systemów klasy ERP taki model będzie rzeczywiście dobrym rozwiązaniem?

Model SaaS (Software as a Service)

W przypadku zastosowania w produktach masowych rzeczywiście można powiedzieć, że chmura obliczeniowa (cloud computing) daje więcej korzyści. Przykładem jest tu Microsoft Office 365, oferowany zarówno w modelu on-premise (licencja dożywotnia) jaki i SaaS (opłata subskrypcyjna). I nie chodzi tu jedynie o kwestie płatności za licencje ale przede wszystkim o zakres oferowanych możliwości, czyli zestawu dostępnych aplikacji i usług. W wersji chmurowej otrzymujemy kompleksową platformę, w której do dyspozycji mamy wszystkie oferowane przez Microsoft usługi jak MS Exchange online czy MS SharePoint online oraz dowolny wybór poszczególnych aplikacji dla każdego użytkownika oraz bieżące aktualizacje. Dzięki temu pracujemy cały czas na najnowszej wersji oprogramowania. W wersji pudełkowej niestety nie znajdziemy takich udogodnień, co przemawia na korzyść wersji chmurowej.

System ERP to nie jest rozwiązanie masowe

W przypadku rozwiązań klasy ERP sytuacja przedstawia się jednak inaczej. Obecnie chmura stała się bardzo popularna i modna. Wielu dostawców oferuje już swoje systemy ERP w modelu chmurowym, wciąż jednak najbardziej popularnym modelem pozostaje model on-premise. Okazuje się bowiem, że rozwiązania chmurowe nie są dobre dla każdego. Korzyści, które oferuje chmura w rozwiązaniach masowych okazują się mniej istotne w przypadku systemów ERP przede wszystkim dlatego, że nie są i pewnie nigdy nie będą one produktem masowym. Najczęściej czynnikiem decydującym o powodzeniu wdrożenia systemu ERP jest możliwość zmiany bądź rozbudowy standardowych funkcjonalności, gdyż specyfika działania firm nawet w tej samej branży może się istotnie różnić. Rozwiązanie, które sprawdza się i działa dobrze w jednej firmie, w innej z kolei może mocno zakłócać funkcjonowanie całej organizacji. Oferta chmurowych licencji systemów ERP teoretycznie oferuje bogactwo możliwości wyboru różnych pakietów funkcjonalności, tak naprawdę jednak wybieramy wciąż pomiędzy tymi samymi elementami, z których nie zawsze uda się zbudować rozwiązanie dopasowane do specyficznych potrzeb danej firmy.

text

Jest rzeczą oczywistą, że każde przedsiębiorstwo posiada swoją niepowtarzalną specyfikę działania – swoiste know-how, dzięki któremu może konkurować na rynku z innymi firmami. Dlatego też podczas wdrożenia systemu ERP część standardowych rozwiązań sprawdzi się w wielu firmach ale nawet najbardziej wyspecjalizowany system ERP będzie wymagał wprowadzenia mniejszych lub większych zmiana, dzięki którym wybrane funkcjonalności systemu zostaną właściwie dostosowane do rzeczywistych potrzeb i specyfiki działania firmy.

Najpierw system, potem architektura

Promowanie systemu ERP w chmurze, jako najlepszego rozwiązania dla każdej nowoczesnej firmy, nie ma głębszego uzasadnienia i zasadniczo jest głównie elementem działań marketingowych, wykorzystujących popularność rozwiązania chmurowego. W rzeczywistości decyzja o wyborze rozwiązania w modelu SaaS lub on-premise jest jednym z końcowych etapów procesu wyboru oprogramowania. Wynika on bezpośrednio z analizy procesów biznesowych i zdefiniowania potrzeb firmy.

Skorzystaj z bezpłatnego kursu i dowiedz się jak wybrać, wdrożyć i użytkować systemy ERP

 • - Poznasz gamę funkcjonalności systemów ERP
 • - Poznasz najskuteczniejsze metody wdrażania
 • - Dowiesz się jak tworzyć skuteczne zespoły wdrożeniowe

W tym miejscu warto jeszcze wspomnieć, że we wcześniejszym okresie systemy ERP ze względu na duży koszt wdrożenia były trudno dostępne dla firm, które dysponowały mniejszym kapitałem do zainwestowania. Z tego względu rozwiązania chmurowe stały się popularne wśród małych i średnich przedsiębiorstw, gdyż nie wymagały dużej sumy kapitału na początku inwestycji. Te właśnie firmy zyskują dzięki chmurze bardzo dużo. Odpada bowiem w tym wypadku cały duży nakład inwestycyjny i firmy mogą za kilkaset euro miesięcznie utrzymywać infrastrukturę i oprogramowanie w chmurze. O procesie wyboru odpowiedniego systemu ERP pisalismy obszernie w naszym artykule Proces wyboru ERP krok po kroku

System ERP w chmurze (SaaS)

Kilka lat temu eksperci zapowiadali, że ilość implementacji chmurowych rozwiązań ERP będzie z roku na rok szybko rosnąć . Niestety nie do końca okazało się to rzeczywistością i prognozy ekspertów, jakoby chmurowe rozwiązania ERP miały zawładnąć rynkiem, nie sprawdziły się. 5 lat temu zanotowano nawet spadek liczby implementacji blisko o 21% niż rok wcześniej. Ponadto ze współpracy z dostawcami chmurowych ERP zadowolona była tylko co czwarta firma.

text

Powstaje więc pytanie: dlaczego chmurowe systemy ERP nie cieszą się tak dużą popularnością jak na to liczono? Firmy najczęściej martwią się o zagadnienia związane z cyberbezpieczeństwem, boją się nagłej utraty danych czy też tego, że nie będą mogły połączyć się z systemem, co w przypadku firm produkcyjnej czy logistycznej oznacza przestój.

Do najczęstszych problemów związanych z ERP w chmurze powodujących, iż firmy nie decydują się na takie rozwiązanie wymieniane są:

 • okrojenie funkcjonalności ERP w porównaniu z wersją desktopową (czasem minimalne, ale czasem znaczące nawet bardzo duże),

 • brak odpowiedniej dla większości firm możliwości kastomizacji i dostosowania pod wymagania użytkowników,

 • brak możliwości dopisywania własnych dodatków lub programów (w porównaniu z systemami ERP w wersjach desktopowych, które takie rozwiązania wspierają),

 • brak obsługi sprzętu typu drukarki fiskalne ewentualnie obsługa w stopniu niewystarczającym bądź bardzo problematycznym (opóźnienia do drukarek powodujące błędy na drukarkach),

 • wbrew opiniom zawodność i słaba skalowalność systemów,

 • tylko nieznacznie mniejsze koszty wdrożenia a uwzględniając koszty nieprawidłowego działania czasami nawet wyższe.

Skorzystaj z kalkulatora ERP i natychmiast poznaj koszty wdrożenia systemu ERP

 • - Kalkulator wypełnisz w mniej niż minutę
 • - Wyniki otrzymasz natychmiast na Twój adres email
 • - Zaoszczędzisz czas na poszukiwanie trudno dostępnej odpowiedzi

Dlatego też zdarzają się opinie, że wersje chmurowe są dla małych i średnich firm, które nie mają zbyt skomplikowanych procesów. Wystarcza im wystawianie faktur, gospodarka magazynowa czy też proste kadry i płace. Eksperci twierdzą, że ta tendencja jest przejściowa i prędzej czy później firmy przekonają się do rozwiązań ERP w chmurze. Chmura ułatwia integrację oprogramowania dostarczając sporą moc obliczeniową. Do tego może zastąpić drogą w samodzielnym utrzymaniu infrastrukturę teleinformatyczną. Ostatecznie chmura ma więcej zalet niż wad, więc w dłuższej perspektywie implementacji systemu ERP w chmurze będzie coraz więcej.

Dla kogo chmura a dla kogo on-premise?

Wybór konkretnego rozwiązania ERP (chmurowego lub on-premise) powinien być wynikiem pełnego zrozumienia realnych potrzeb firmy a także rozpoznania kluczowych dla jej funkcjonowania procesów i jasnego zdefiniowania celów wdrożenia. W przeciwnym razie nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy rozwiązanie chmurowe przyniesie nam więcej korzyści czy też raczej przysporzy dodatkowych problemów. W tym wypadku decydujący jest aspekt potrzeb a nie wielkość firmy i dotyczy on przedsiębiorstw z różnych branż. I tak dla firm wielooddziałowych działających online, oferta chmury publicznej może stanowić najlepszą odpowiedź na ich bieżące potrzeby. Gwarancja dostępności z dowolnego miejsca na ziemi powoduje, że nie muszą już tworzyć kosztownej własnej infrastruktury, aby zapewnić najwyższy poziom obsługi klienta i maksymalną dostępność usług. Inaczej sytuacja będzie wyglądać w przypadku firmy produkcyjnej stawiającej na automatyzację np. automatyczną wymianę informacji miedzy maszynami. System musi być dostępny w tym miejscu, w którym ta produkcja się odbywa. Ponadto przesyłanie ogromnej ilości danych zbieranych przez takie systemy do chmury nie tylko wymaga bardzo szybkiego i pewnego łącza internetowego, ale również generuje zupełnie niepotrzebne koszty, zwłaszcza jeśli te dane mają być przetwarzane jedynie lokalnie.

text

Trudno więc jednoznacznie powiedzieć, że chmura jest dobra dla wszystkich lub chmura jest zła dla wszystkich. Chmura jest przede wszystkim alternatywą, która obniża barierę wejścia w rozwiązanie ERP np. dla start upów. Jeżeli firma wchodzi na rynek, to może skorzystać w pierwszej kolejności z gotowych rozwiązań pudełkowych, bo tworzy dopiero swoje procesy, natomiast jeżeli już istnieje odpowiednio długo na rynku, to posiada z pewnością własne specyficzne procesy i ta specyfika wyróżnia tę firmę na rynku i daje jej przewagę konkurencyjną.

Stając przed dylematem wyboru modelu użytkownika systemu ERP nie należy zapominać o tym, co najważniejsze czyli dopasowaniu możliwości systemu do rzeczywistych potrzeb przedsiębiorstwa. Procesy obsługiwane przez ERP są zazwyczaj bardzo złożone i maja znaczący wpływ na funkcjonowanie i możliwość rozwoju firmy. Wybór modelu licencjonowania systemu i jego infrastruktury należy więc pozostawić na sam koniec. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której korzyści płynące z wyboru rozwiązania chmurowego spowodują utratę być może większych korzyści, jakie może dać prawidłowo dostosowany i zaimplementowany system ERP w modelu on-permise. Szerzej o porównaniu ERP w chmurze i on-premise pisalismy w naszym artykule blogowym Ile kosztuje system ERP ? Część 2.

Zapoznaj się z 1 lekcją z naszego bezpłatnego kursu i dowiedz się

 • - Czym są programy ERP?
 • - Jaka jest historia rozwoju programów ERP?
 • - Jakimi obszarami zarządzają programy klasy ERP?

Porozmawiaj z ekspertem

Tworzymy dedykowane aplikacje biznesowe od 30 lat.

POROZMAWIAJ Z EKSPERTEM

Dowiedz się co może zyskać Twoja firma, dzięki automatyzacji procesów - wykorzystując nowoczesne szyte na miarę oprogramowanie mające na celu zaspokojenie indywidualnych potrzeb Twojego przedsiębiorstwa.
Podczas 15 minutowej bezpłatnej konsultacji:
 • Chętnie posłuchamy o Twoich wyzwaniach i pomysłach w których może pomóc automatyzacja i cyfryzacja Twojej firmy.
 • Zaproponujemy możliwe rozwiązania i omówimy jakie korzyści mogą wnieść do Twojego przedsiębiorstwa.
 • Dowiesz się jak sprawnie i bez problemów wdrożyć systemy informatyczne w Twojej firmie i jak uniknąć najczęstszych błędów wdrożeniowych współpracując z wybranym dostawcą oprogramowania.
GSD logo
Opowiedz nam o swoich wyzwaniach
Nasz Ekspert skontaktuje się z Toba najszybciej jak to możliwe. Czas odpowiedzi to zazwyczaj 15 minut.
Photo not found.
Chętnie omówimy Państwa indywidualne wymagania i potrzeby - bezpłatnie i bez zobowiązań
Zadzwoń do nas pod numer:
+48 534 364 515