Chcesz porozmawiać z ekspertem? Kliknij tutaj!
Można przyjąć, że wdrożenie systemu ERP może trwać od kilku miesięcy nawet do kliku lat. Wdrożenie najpopularniejszych obecnie systemów trwa jednak średnio ok. 13 miesięcy. Należy przy tym pamiętać, że statystycznie czas wdrożenia ulega wydłużeniu w trakcie trwania projektu o ok. 40%. Znawcy tematu twierdzą, że maksymalny czas trwania wdrożenia nie powinien przekraczać roku. W przeciwnym razie istnieje duże prawdopodobieństwo, że wdrożenie zakończy się porażką. Ponadto spada rentowność całej inwestycji.
Bezpośredni wpływ na czas trwania wdrożenia systemów ERP mają takie czynniki jak:
Wdrożenie systemu lokalnie wymaga zakupu i konfiguracji sprzętu takiego jak komputery PC, serwery i z tego powodu projekty te zajmują więcej czasu. Przygotowanie infrastruktury pod wdrożenie ERP jest etapem, który trudno jest przyspieszyć, gdyż dostawcy hardware’u działają niezależnie od nas. Aby jednak zoptymalizować czas potrzebny na wdrożenie można w oczekiwaniu na przygotowanie odpowiedniej infrastruktury szkolić przyszłych użytkowników systemu.
W przypadku rozwiązań chmurowych nie ma potrzeby inwestowania w infrastrukturę teleinformatyczną. Technologia chmury jest dostępna praktycznie w każdym miejscu, w którym istnieje stabilny dostęp do Internetu i nie wymaga dodatkowych zamówień sprzętu informatycznego. Ma to bezpośredni wpływ na czas trwania wdrożenia systemu ERP, który w tym wypadku może okazać się krótszy nawet o klika miesięcy.
Czas trwania projektu wygląda inaczej w zależności od perspektywy. Z punktu widzenia firmy wdrażającej czas nie jest tak istotny jak poprawne uruchomienie bazowej wersji systemu wraz z odpowiednim przeszkoleniem pracowników oraz zainstalowaniem modułów dodatkowych i przeprowadzeniem odpowiednich testów oraz korekt, tym bardziej jeżeli prace wdrożeniowe zakontraktowane zostały w formie time and material. Firma wdrożeniowa może więc uznać 12 miesięcy za zbyt krótki okres na przeprowadzenie całego wdrożenia.
Natomiast firma kupująca będzie wychodzić z założenia, że wdrożenie podstawowej funkcjonalności systemu ERP umożliwiającej normalną pracę i realizację zadań powinno trwać 3 do 6 miesięcy. Wynika to z faktu, że im krótsze wdrożenie tym mniej kosztowne. Problem jednak w tym, że opóźnienia w realizacji projektu najczęściej leżą po stronie kupującego i są to najczęściej problemy dotyczące komunikacji w zakresie podejmowania decyzji i zatwierdzania kolejnych etapów prac.
W celu zoptymalizowania czasu trwania wdrożenia:
Na potrzeby określenia całkowitego czasu potrzebnego na wdrożenie systemu ERP można przyjąć następujące czasy trwania głównych etapów:
Warto aby projekt składał się z kilku najlepiej odrębnych etapów prac, gdyż pozwoli to sprawniej nimi zarządzać również w zakresie ich finansowania.
Porozmawiaj z ekspertem
POROZMAWIAJ Z EKSPERTEM