Mam nadzieje, że wpis jest dla Ciebie wartościowy.

Chcesz porozmawiać z ekspertem? Kliknij tutaj!

Post image

Zgodnie z zapowiedzią publikujemy drugą część podsumowania najciekawszych wydarzeń ze świata IT. Rok 2020 zdecydowanie zapamiętamy na długo, byliśmy świadkami wielu fascynujących wydarzeń, premier i sytuacji, które na pewno nie pozostaną bez echa w przyszłości.

Morele.net

Sprawa Grupy Morele.net trwała blisko 2 lata. Prezes UODO nałożył na grupę karę blisko 3 milionów złotych za wyciek danych osobowych. Morele.net oczywiście odwołało się od tej decyzji jednak sąd uznał, że kara nie jest wygórowana, a grupa nie zastosowała wystarczających środków bezpieczeństwa.

morele.net

Przykład Morele.net nie uznałabym za 100% wpadkę, bardziej wszystkie firmy powinny traktować to jako przestrogę dla siebie i zwrócenie uwagi na stałą potrzebę inwestowania i ulepszania swoich rozwiązań IT. Hakerzy nie śpią, a każdy wyciek danych naraża naszych klientów na stosunkowo duże straty materialne i znacznie obniża zaufanie do firmy. Analiza ryzyka powinna być przeprowadzana regularnie, postęp technologiczny jest obecnie tak szybki, że każda aktualizacja / zmiana w wykorzystywanych przez nas rozwiązaniach powinna zapalać przysłowiową „czerwoną lampkę”.

GPT-3

GPT-3 to najnowszy, już trzeci generator tekstu od firmy Elona Muska. Jest to superciekawe rozwiązanie, ponieważ generator rozumie kontekst między wyrazami, czyli coraz lepiej rozumie naszą mowę. Rozwiązanie jest wykorzystywane m.in. przy tworzeniu najnowszych przeglądarek internetowych.

OpenAI GPT-3

Skalę rozwoju GPT-3 możemy porównać do rozwoju człowieka. GPT-3 posiada obecnie 175 miliardów parametrów, które są odpowiednikami synaps w naszym ciele. Człowiek posiada około 100 trylionów synaps. Różnica jest na razie ogromna jednak trzeba przyznać, że jest to duży krok w rozwoju sztucznej inteligencji.

Microsoft Teams

W tym roku Teamsy zaliczyły aż dwie wpadki, pierwsza wiązała się z nieodnowieniem certyfikatu bezpieczeństwa SSL, druga z przeciążeniem systemu. Awaria została wywołana masowym przejściem firm na pracę zdalną. Microsoft udostępnił wtedy za darmo swoje rozwiązanie, jednak nie mógł przewidzieć tak ogromnego wzrostu użytkowników.

Microsoft Teams

„Wpadka” Microsoft świetnie pokazuje wielkość rynku, który przechodzi na pracę zdalną, a co za tym idzie cyfryzuje swoje procesy. Polskim firmom ciężko było odrzucić papier i przejść na rozwiązania softwareowe, lecz obecna sytuacja trochę nas do tego zmusiła. Co prawda, większość przedsiębiorców w mniejszym lub większym stopniu działała w internecie, jednak pełne przejście do chmury stale odkładali w czasie. Czy taka zmiana wyjdzie wszystkim na dobre? Zobaczymy, a tym czasem proponujemy lektruę naszego artykułu Narzędzia i metody wspierające pracę zdalną na dokumentach

Przejęcie Github przez Microsoft

Ta transakcja chodź miała miejsce ponad dwa lata temu odbiła się bardzo dużym echem w świecie IT. Wiele osób obawiało się, że przez przejęcie Github stanie się np. płatny. Tak się jednak nie stało, a dodatkowo po dwóch latach możemy zobaczyć wiele zmian: Codespaces, DarkMode, CodeScanning etc.

Github

Funkcje takie jak Codespaces czy CodeScanning były długo wyczekiwane przez developerów. Codespaces pozwoliło na pełne przejście do chmury, dotychczas wymagane było posiadanie IDE - Integrated Development Environment zainstalowanego bezpośrednio na komputerze. Funkcja CodeScanning pozwala na sprawdzenie kodu przed udostępnieniem go do repozytorium kodu i wydaniu na produkcję.

Aplikacja Kwarantanna Domowa

Podobnie jak w przypadku aplikacji ProteGO Safe aplikacja Kwarantanna Domowa okazała się wpadką. Mimo ponad miliona pobrań aplikacja uzyskała jedynie 1,5 gwiazdki w ocenie użytkowników. Co ciekawe, filtrując opinie użytkowników można zauważyć pewną zależność – znacznie więcej pozytywnych komentarzy pojawiało się pierwszym półroczu zeszłego roku, a wraz ze wzrostem zachorowań i osób poddawanych kwarantannie (co za tym idzie użytkowników aplikacji) zaczęły pojawiać się negatywne komentarze. Dotyczyły one głównie sposobu działania aplikacji, braku powiadomień czy problemów z logowaniem.

Kwarantanna Domowa

Aplikacja Kwarantanna Domowa niestety często nie działa poprawnie, co potęguje frustracje społeczeństwa, które jest zmęczone obecną od dłuższego czasu sytuacją. Sama idea rozwiązania jest bardzo dobra. Jednak stworzenie tak dużego rozwiązania wymaga ogromnych nakładów pracy, doświadczonego zespołu projektowego i świetnie przemyślanej i zdefiniowanej koncepcji całego rozwiązania. Z doświadczenia wiemy, że przejście przez cały proces tworzenia aplikacji, wraz z integracjami i testami w tak krótkim czasie jest wręcz niewykonalne.

Nowe generacje konsol

Z końcem 2020 doczekaliśmy się premiery nowych konsol – PS5 i Xbox Series X i S. Wszystkie konsole od samego początku zapowiadały się świetnie, co przełożyło się na liczbę sprzedanych egzemplarzy.

Nowa konsola Sony zachwyca graczy nie tylko swoją szybkością i jakością, uwagę zwraca również nietypowy wygląd konsoli i pada. Nowa konsola Sony oceniana jest często jako najlepsza ze wszystkich konsol PS, co potwierdzają liczne opinie i recenzje.

PS vs Xbox

Microsoft, w przeciwieństwie do Sony postawił na prostotę w wyglądzie i kompaktowe rozmiary. Konsola Xbox Series S jest najmniejszą i jednocześnie najtańszą z dostępnych konsol na rynku. Użytkownicy konsol Microsoft zwracają uwagę na niewystarczającą ilość miejsca, nowe Xboxy są w stanie zmieścić maksymalnie kilka tytułów. Mimo wszystko chętnych nie brakuje, dlatego nie pozostaje nam nic innego jak wyczekiwać nowych tytułów.

Nowe modele Xiaomi

Urządzenia Xiaomi przełamały stereotyp o niskiej jakości elektroniki produkowanej pod chińską marką i szybko zyskały uznanie na Polskim rynku. Początkowo telefony oceniane były jako "dobre i tanie" i to właśnie ceną udało im się wejść na polski rynek. Firma oferowała bardzo dobre parametry techniczne urządzeń w naprawdę niskiej cenie. Gdy sprzęt okazał się dobry jakościowo szybko zaczął pozyskiwać nowych klientów.

Xiaomi

Obecnie ceny urządzeń chińskiego tygrysa nie odbiegają od cen innych dostępnych marek, co może obniżyć ich konkurencyjność. Dodatkowo, firma wypuszcza nowe modele w zastraszającym tempie. Wybór nowego telefonu czy chociaż serii urządzenia jest obecnie trudny. Rynek został wręcz zalany telefonami tej lubianej marki. Nawet fani zaczynają się gubić w mnogości rozwiązań.

Czy to już wszystko?

Oczywiście, że nie! To tylko niektóre z wielu wydarzeń w świecie technologii. Czy jest jakieś wydarzenie, które Twoim zdaniem zasługuje na wyróżnienie – jeśli tak, napisz do nas i umówmy się na krótką rozmowę przy kawie online.

Porozmawiaj z ekspertem

Tworzymy dedykowane aplikacje biznesowe od 30 lat.

POROZMAWIAJ Z EKSPERTEM

Dowiedz się co może zyskać Twoja firma, dzięki automatyzacji procesów - wykorzystując nowoczesne szyte na miarę oprogramowanie mające na celu zaspokojenie indywidualnych potrzeb Twojego przedsiębiorstwa.
Podczas 15 minutowej bezpłatnej konsultacji:
  • Chętnie posłuchamy o Twoich wyzwaniach i pomysłach w których może pomóc automatyzacja i cyfryzacja Twojej firmy.
  • Zaproponujemy możliwe rozwiązania i omówimy jakie korzyści mogą wnieść do Twojego przedsiębiorstwa.
  • Dowiesz się jak sprawnie i bez problemów wdrożyć systemy informatyczne w Twojej firmie i jak uniknąć najczęstszych błędów wdrożeniowych współpracując z wybranym dostawcą oprogramowania.
GSD logo
Opowiedz nam o swoich wyzwaniach
Nasz Ekspert skontaktuje się z Toba najszybciej jak to możliwe. Czas odpowiedzi to zazwyczaj 15 minut.
Photo not found.
Chętnie omówimy Państwa indywidualne wymagania i potrzeby - bezpłatnie i bez zobowiązań
Zadzwoń do nas pod numer:
+48 534 364 515