Mam nadzieje, że wpis jest dla Ciebie wartościowy.

Chcesz porozmawiać z ekspertem? Kliknij tutaj!

Post image

Wdrożenie systemu ERP jest dla firmy dużym wyzwaniem. Często już przed wyborem dostawcy pojawiają nam się liczne pytania. Wiele firm oferuje częściowe rozwiązania, jednak pod hasłem - planowanie zasobów przedsiębiorstwa - kryją się nie tylko zasoby firmy ale również wszystkie najważniejsze procesy biznesowe.

Czym jest system ERP?

System ERP (z ang. Enterprise Resource Planning) to kompleksowe narzędzie do zarządzania przedsiębiorstwem. Cały sukces systemów ERP kryje się za jedną, wspólna bazą danych pozwalającą na objęcie systemem wszystkich procesów biznesowych.
Co prawda, na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań chmurowych, jednak w większości systemy te posiadają jeszcze pewne niedogodności. Rozwój systemów ERP w chmurze cały czas idzie do przodu jednak na obecną chwilę bardziej popularne są standardowe systemy ERP.

Zarządzanie przedsiębiorstwem dzięki jednej bazie danych

System ERP ma za zadanie wesprzeć Ciebie i Twoją firmę w wielu obszarach zarządzania biznesem. Ponieważ system ERP ma najczęściej budowę modułową, a za dany obszar odpowiadają zazwyczaj dedykowane moduły, przedstawię pokrótce ich zastosowanie w systemie. W zależności od systemu są to najczęściej:

Magazynowanie i zarządzanie zapasami
Moduł odpowiada za wszystkie procesy i operacje magazynowe, takie jak przyjęcie towarów, składowanie, kompletacja i wydania. Ponadto pozwala na kontrolę zapasów magazynowych i umożliwia wystawianie dokumentów

text

Śledzenie realizacji dostaw
Moduł umożliwia kontrolę stopnia realizacji dostaw, ich terminowości i kompletności. Od tego, czy uda nam się zgromadzić surowce lub produkty w odpowiedniej ilości i czasie zależy często terminowość produkcji lub poziom sprzedaży. Produkcje można bowiem rozpocząć dopiero wtedy, gdy zgromadzimy w magazynie wszystkie potrzebne surowce, natomiast poziom naszej sprzedaży szczególnie w przypadku towarów sezonowych zależeć będzie od dostępności produktów w magazynie w danym okresie.

Planowanie i obsługa produkcji
To jeden z kluczowych modułów dla firm produkcyjnych. Dzięki niemu możemy stworzyć harmonogram produkcji i zarządzać zleceniami produkcyjnymi. Pozwali Ci to na odpowiednie zaplanowanie i rozłożenie produkcji aby uzyskać jej ciągłość a także optymalne wykorzystanie zasobów firmy. Unikniesz w ten sposób opóźnień w realizacji zleceń produkcyjnych zapobiegając powstawaniu tzw. wąskich gardeł a także zoptymalizujesz koszty produkcyjne związane z realizacją zleceń. Funkcja wykonywania dodatkowych kalkulacji wstępnych i końcowych daje możliwość wyliczania odpowiednich cen i marż produktowych z uwzględnieniem zmieniających się kosztów produkcji.

text

Zaopatrzenie
Moduł wspiera nas w procesie zamawiania surowców i produktów na potrzeby naszej firmy. Pozwala określić optymalne ilości do zamówienia, uwzględniając przy tym zapotrzebowanie wynikające z aktualnych zamówień, optymalne koszty logistyczne zamówienia a także prognozy na podstawie zużycia z poprzednich okresów. Dzięki niemu możesz zawsze podjąć trafne decyzje podczas tworzenia zamówień, optymalizować koszty magazynowe i logistyczne.

Sprzedaż
To jeden z ważniejszych modułów pozwalający na zarządzanie sprzedażą w Twojej firmie. To tu tworzona jest kartoteka klientów, kalkulowane są ceny oraz marże, wystawiane są oferty oraz faktury sprzedażowe, wprowadzane warunki transakcji czy też wybierany jest sposób rozliczenia z klientami. Na podstawie tworzonej historii sprzedażowej możesz na bieżąco śledzić obroty klientów oraz rodzaj asortymentu, jaki kupują. Dzięki temu możliwa jest segmentacja oraz wyższy poziom obsługi klientów.

text

Finanse i Księgowość

W systemie ERP moduł finansowo-księgowy odpowiada za gromadzenie i przetwarzanie oraz rejestrowanie wszystkich transakcji i operacji finansowych zachodzących w firmie. Informacje na ich temat posłużą do przygotowania i złożenia różnego rodzaju sprawozdań finansowych oraz deklaracji wymaganych literą prawa. Ponadto na podstawie zgromadzonych w nim danych liczbowych możesz bezpośrednio lub pośrednio określić kondycję finansową całego przedsiębiorstwa. Taka wiedza przyda Ci się szczególnie do szybkiego podejmowania trafnych decyzji w obliczu ciągle zmieniających się warunków rynkowych.

Skorzystaj z bezpłatnego kursu i dowiedz się jak wybrać, wdrożyć i użytkować systemy ERP

  • - Poznasz gamę funkcjonalności systemów ERP
  • - Poznasz najskuteczniejsze metody wdrażania
  • - Dowiesz się jak tworzyć skuteczne zespoły wdrożeniowe

Logistyka

Moduł Logistyki znajdzie zastosowanie przede wszystkim w firmach posiadających własny dział spedycji. Pozwala on na zarządzanie zleceniami transportowymi oraz współpracę z innymi operatorami logistycznymi.

text

Głównymi korzyściami, jakie możesz osiągnąć wykorzystując taki moduł w swojej firmie to lepsza jakość danych, możliwość szybszego raportowania a także łatwość i szybkość odnalezienia potrzebnej informacji. To wszystko wpływa na poprawę jakości obsługi logistycznej, skrócenie czasu realizacji zamówień oraz ujednolicenie i ułatwienie wprowadzania zleceń do bazy danych.

Raporty i analizy
Zazwyczaj mamy tu do czynienia z tzw. modułem BI (Business Intelligence), który pozwala na sprawne generowanie analiz oraz raportów w bardzo krótkim czasie. Jego zadaniem jest przede wszystkim wspieranie procesów decyzyjnych w bardzo szerokim zakresie działania przedsiębiorstwa. Tworzone w tym module analizy i raporty dają możliwość natychmiastowego pozyskiwania danych dotyczących aktualnej sytuacji firmy. Analiza danych z wielu źródeł dot. np. zamówień, produkcji, sprzedaży czy też magazynów pozwolą Ci na tworzenie szybkich analiz oraz wyciągania odpowiednich wniosków na tej podstawie.

text

Zarządzanie relacjami z klientami
Moduł CRM (Customer Relationship Management) jest narzędziem do zarządzania kontaktami z klientem podczas działań sprzedażowych oraz związanych z profesjonalną obsługą klienta. Przede wszystkim umożliwia planowanie zadań i dokumentowanie działań podjętych w procesie sprzedaży a także pozwala na dostęp do bieżącej historii transakcji dokonanych przez klienta. Dzięki tym informacjom możesz tworzyć indywidualnie dopasowane oferty zgodne z potrzebami klienta.

Zarządzanie zasobami ludzkimi
Głównym zadaniem tego modułu jest administrowanie zasobami kadrowymi, wsparcie zarządzania rekrutacjami nowych pracowników, szkoleniem i rozwojem pracownika a także tworzenie i archiwizowanie dokumentacji pracowniczej.

text

Elementem wspólnym dla wszystkich modułów w systemie ERP pozostaje baza danych. Samo oprogramowanie jest natomiast systemem zintegrowanym, co oznacza, że raz wprowadzone dane do systemu będą dostępne dla wszystkich jego użytkowników np. zamówienie, które przyszło od klienta i zostało wprowadzone w dziale sprzedaży staje się podstawą do zaplanowania zlecenia produkcyjnego.
Daje to Tobie wymierne korzyści. Zyskujesz oszczędność czasu, unikasz potencjalnych błędów przy ponownym wprowadzaniu zamówienia a praca w Twojej firmie jest w dużym stopniu zautomatyzowana. Ponadto ujednolicenie danych znacząco upraszcza raportowanie oraz ułatwia i przyspiesza podejmowanie kluczowych decyzji.

Skorzystaj z kalkulatora ERP i natychmiast poznaj koszty wdrożenia systemu ERP

  • - Kalkulator wypełnisz w mniej niż minutę
  • - Wyniki otrzymasz natychmiast na Twój adres email
  • - Zaoszczędzisz czas na poszukiwanie trudno dostępnej odpowiedzi

Porozmawiaj z ekspertem

We have been creating dedicated business applications for 30 years.

Talk to an expert.

Find out what your company can gain thanks to process automation - using modern sewn tailor-made software designed to meet the individual needs of your company.
During the 15-minute free consultation:
  • We are happy to hear about your challenges and ideas in which the automation and digitization of your company can help.
  • We will propose possible solutions and discuss what benefits they can bring to your company.
  • You will learn how to efficiently and without problems implement IT systems in your company and how to avoid the most common implementation errors by cooperating with a selected software vendor.
GSD logo
Answer us about your challenges.
Our expert will contact you as soon as possible. The response time is typically 15 minutes.
Photo not found.
We are happy to discuss your individual requirements and needs - free of charge and without obligation
Call us at:
+48 534 364 515