Chcesz porozmawiać z ekspertem? Kliknij tutaj!
Podczas poszukiwania nowego oprogramowania nie ma sensu zwracać uwagi tylko na podstawowy koszt systemu ERP podczas porównywania różnych dostawców. Jeśli chcesz optymalnie wykorzystać oprogramowanie klasy ERP do automatyzacji procesów, zawsze powinieneś uwzględnić koszty dopasowania, konserwacji i wsparcia. Najlepiej byłoby, gdyby można było obliczyć wszystkie koszty w okresie pięciu lat od wdrożenia, gdyż jest to okres najbardziej optymalny dla firmy. W ten sposób można określić zalety i wady różnych scenariuszy wdrożenia, takich jak oprogramowanie ERP z chmury w abonamencie lub zakup licencji stacjonarnych.
O tym, jak może kształtować się cena za wdrożenie ERP, pisaliśmy już w pierwszej części artykułu, którą możesz przeczytać TUTAJ. Dziś sprawdzimy jak to wygląda w poszczególnych modelach dostepnych na rynku. Jeśli chodzi o koszty licencjonowania oprogramowania ERP, to model cenowy on-premise może znacznie różnić się od modelu w chmurze. Jednorazowa cena systemu ERP za licencję lokalną może wynosić 2,5 – 3 razy więcej niż za licencję użytkownika w rozwiązaniu SaaS. Ponadto model on -premise będzie wymagał corocznego opłacania kosztów utrzymania oprogramowania w wysokości od 12% do nawet 25% ceny zakupionych licencji. Warto również pamiętać, że w opcji on-premise płacisz bezpośrednio po zakupie i wdrożeniu nowego systemu ERP, dlatego też twoje wydatki na ERP w pierwszym roku będą większe. Jednorazowe koszty za licencje dla użytkowników lokalnych są bowiem w tym wypadku wyższe, ponieważ model chmurowy umożliwia rozłożenie kosztów licencji na lata.
Spróbujmy więc porównać systemy oferowane w modelu on-premise i SaaS dla średniej wielkości firmy ze standardowymi procesami liczącej ok. 60 osób. W obu przypadkach będziemy mieli do czynienia z 3 rodzajami użytkowników. 10 pracowników będzie posiadało uprawnienia administratorów i wymagało dostępu do modułów planowania i finansowych. 20 pracowników będzie pracowało na stanowisku specjalistycznym lub menedżerskim a ich zadaniem będzie przydzielanie zadań, zatwierdzanie zamówień itp. Pozostałych 30 osób mogą stanowić pracownicy hali produkcyjnej lub magazynowej. Mogą wymagać interakcji z ERP w celu wprowadzania danych, takich jak raportowanie pracy lub materiałów. A oto, jak obliczyć koszty, porównując zarówno opcje on-premise, jak i SaaS:
Liczba użytkowników:
użytkownicy standardowi = 30,
użytkownicy menedżerowie = 20,
użytkownicy administratorzy = 10.
użytkownik standardowy = 100 PLN/miesiąc,
użytkownik menedżer = 150 PLN/miesiąc,
użytkownik administrator = 250 PLN/miesiąc.
30 użytkowników x 100 PLN x 12 miesięcy = 36 000 PLN
20 użytkowników x 150 PLN x 12 miesięcy = 36 000 PLN
10 użytkowników x 250 PLN x 12 miesięcy = 30 000 PLN
Łącznie 60 użytkowników = 102 000 PLN
• Łączne 5-letnie wydatki na ERP w modelu SaaS:
użytkownik standardowy = 3000 PLN,
użytkownik menedżer = 4500 PLN,
użytkownik administracyjny = 7500 PLN.
30 użytkowników x 3000 PLN = 90 000 PLN
20 użytkowników x 4500 PLN = 90 000 PLN
10 użytkowników x 7500 PLN = 75 000 PLN
Łącznie 60 licencji = 255 000 PLN
Aby prawidłowo policzyć wydatki na system ERP w modelu on premise w okresie pierwszych 5 lat należy uwzględnić jeszcze dodatkowe koszty związane z:
Koszty 60 licencji = 255 000 PLN
Koszty utrzymania = 255 000 PLN x 18% x 5 lat = 229 500 PLN*
Wydatki na infrastrukturę IT = 2000 PLN x 12 miesięcy x 5 lat = 120 000 PLN**
*w tym 18% ceny licencji rocznie za utrzymanie systemu
**koszty konserwacji infrastruktury IT w firmie itp. w wysokości 2000 PLN miesięcznie
Wynika z tego, że model on-premise będzie w okresie pierwszych pięciu lat droższy niż model SaaS.
Spójrzmy jednak na wykresy:
Z wykresu wynika, że w pierwszym roku inwestycji w ERP koszty związane z licencjami w modelu on-premise są znacząco wyższe od kosztów w modelu SaaS. Wynika to przede wszystkim z sposobu licencjonowania oprogramowania.
Z wykresu wynika, że całkowite koszty związane z inwestycją w ERP w modelu on-premise są wyższe od kosztów w modelu SaaS w pierwszym roku inwestycji, natomiast w kolejnych latach są już niższe. Z wcześniejszych obliczeń pamiętamy jednak, że całkowite koszty inwestycji w okresie 5 lat są wyższe w modelu on-premise i wynoszą 604 500 PLN (SaaS – 510 000 PLN). Koszty te zrównują się natomiast już w 8. roku inwestycji.
Można więc stwierdzić, iż koszty inwestycji w ERP w modelu SaaS i on-premise po 8 latach będą kształtować się na tym samym poziomie. Po tym okresie rozwiązanie desktopowe może teoretycznie być nawet tańsze w eksploatacji. Wszystko jednak zależy od tego, jak w tym czasie będzie się zmieniać firma.
Który więc model będzie korzystniejszy dla firmy? Wszystko zależy od specyfiki danego przedsiębiorstwa, gdyż każdy model daje inne korzyści. W modelu SaaS licencje są udzielane na zasadzie abonamentu i przeważnie dotyczą jednego użytkownika (1 licencja = 1 użytkownik). Model ten jest na tyle elastyczny, że możemy zmniejszać lub zwiększać liczbę użytkowników w zależności od naszych potrzeb. Jest to szczególnie korzystne w przypadku np. firm korzystających z pracowników sezonowych, gdyż pozwala na swobodne kształtowanie liczby licencji a co za tym idzie kosztów abonamentu.
Natomiast w przypadku licencji w modelu on-premise są one kupowane na własność i oferowane w modelu concurent user. Oznacza to, że licencje udzielane są na maksymalną liczbę jednoczesnych użytkowników. Jest to na tyle istotne, iż nie ma ograniczeń co do ich łącznej ilości. Dlatego też firma pracująca na dwie zmiany może potrzebować o połowę mniej licencji, gdyż z jednej licencji korzystać może dwóch lub nawet więcej użytkowników – tyle, że w różnym czasie. Dla firm trzyzmianowych korzyść z tej formy licencjonowania może być jeszcze większa.
Wracając jednak do naszego zasadniczego pytania tj. ile kosztuje system ERP - prezentuję poniżej klika przykładów kosztów inwestycji w tego rodzaju system. Jeden z dostawców popularnych systemów ERP zamieścił na swojej stronie kalkulator ERP. Kalkuluje on koszt wdrożenia systemu ERP dla 60 użytkowników systemu w obu modelach licencjonowania w następujący sposób:
Wdrożenie systemu ERP w modelu SaaS:
Abonament: 25 650 PLN miesięcznie
Konserwacja i wsparcie: 2306 PLN miesięcznie
Firma oferuje rabaty w zależności od ilości użytkowników systemu od 22 do 122 PLN (zawarte już w cenie abonamentu)
Wdrożenie systemu ERP w modelu on-premise:
Opłata jednorazowa za licencje: 553 500 PLN
Konserwacja i wsparcie: 10 148 PLN miesięcznie
Inne przykłady kosztów wdrożeń dla firm o różnym stopniu skomplikowania kształtują się następująco:
Firma usługowa o przychodach rocznych ok. 9 000 000 PLN
Hurtownia o rocznych obrotach ok. 45 000 000 PLN
Firma produkcyjna o rocznych przychodach ok. 90 000 000 PLN
Koszty wdrożenia zmieniają się również w zależności od branży, w której działa dana firma. Oto przykłady, jak mogą kształtować się ceny projektów w poszczególnych branżach:
Firma usługowa
Hurtownia
Firma produkcyjna
Start-up z branży produkcyjnej (rozwiązanie chmurowe)
Firma e-commerce, sprzedaż wysyłkowa
Porozmawiaj z ekspertem
Talk to an expert.