Mam nadzieje, że wpis jest dla Ciebie wartościowy.

Chcesz porozmawiać z ekspertem? Kliknij tutaj!

Post image

Tematyka związana z systemami ERP jest dość popularna i w Internecie możemy znaleźć wiele informacji na temat powstania i ewolucji systemów ERP. Równie dużo informacji znajdziemy na temat popularnych i oferowanych na naszym rynku systemów tej klasy. Ze względu na to, że zakup i wdrożenie systemu ERP w firmie nie jest sprawą łatwą, wielu właścicieli i menedżerów z różnych branż szuka informacji na tematy związane z inwestycją w system ERP.

O Kursie

Najczęściej poszukiwaną informacją jest koszt zakupu i wdrożenia systemu, gdyż firmy chcą ocenić swoje możliwości w zakresie finansowania takiego projektu. Trzeba jednak podkreślić, że trudno jest dokładnie oszacować koszty takich projektów informatycznych, gdyż są one zbyt złożone i dotyczą wielu aspektów w firmie. Dlatego początkowe szacunki kosztów obarczone są najczęściej sporym błędem w zakresie całkowitych kosztów i czasu wdrożenia. W większości przypadków przekraczany jest budżet oraz czas wdrożenia.

W dzisiejszych czasach trudno jest jednak prowadzić firmę nie posiadając systemu informatycznego. Dlatego firmy niezależnie od branży oraz swojej wielkości chcą inwestować w system ERP aby zwiększać swoja konkurencyjność na rynku i zdobywać przewagę w branży. Nie zawsze jednak mają wśród swoich pracowników osoby, które posiadają odpowiednią wiedzę w zakresie wdrożenia i użytkowania systemu ERP. Szukają więc informacji na temat wdrożeń, aby jak najlepiej przygotować się do niego a przede wszystkim zrozumieć, od czego tak naprawdę zależy sukces inwestycji w system ERP.

Z myślą o tych wszystkich, którzy planują inwestycję w system ERP i chcą zdobyć podstawową wiedzę w tym zakresie a przede wszystkim przygotować siebie i firmę na czekające ich wyzwanie stworzyliśmy kurs wiedzy o ERP pt.:” ERPowe Know-How”
Kurs składa się z 21 kilkuminutowych filmów video, w których poruszamy praktyczne zagadnienia związane z wyborem, wdrożeniem i użytkowaniem systemów klasy ERP. W przystępnej formie przedstawimy, z jakimi wyzwaniami musi zmierzyć się firma i jej pracownicy podczas wyboru, wdrażania i codziennego użytkowania systemu ERP. A oto szczegóły naszego kursu o ERP:

text

1. Co to jest system ERP

Skrót ERP pochodzi z j. angielskiego i oznacza metodę efektywnego planowania i zarządzania zasobami firmy. Jest to określenie na systemy informatyczne, które służą wspomaganiu zarządzania przedsiębiorstwem, dzięki gromadzeniu danych i udostępnianiu informacji użytkownikom systemu.
W systemie systemu ERP oprogramowanie jest zintegrowane w ramach jednej wspólnej bazy danych dla wszystkich użytkowników. Gromadzone i przetwarzane są w niej istotne dane ze wszystkich obszarów firmy. Pozwala to na dostęp do informacji każdemu użytkownikowi systemu a jedynym ograniczeniem jest poziomem dostępu w postaci nadanych uprawnień. Chcesz dowiedzieć się więcej, obejrzyj ten odcinek kursu.

Obejrzyj 1. Odcinek kursu

2. Kiedy warto pomyśleć o wdrożeniu ERP

Wdrożenie nowego systemu ERP jest dla każdej firmy ogromnym wyzwaniem. Często nie wiemy nawet od czego powinniśmy zacząć przygotowania do tak dużego projektu i w efekcie odkładamy decyzję w nieskończoność. Zdarza się, że z obawy przed ERP decydujemy się na zakup kilku, niewspółpracujących ze sobą programów, które nie dają możliwości rozwoju. Takie rozdrobnienie systemów nigdy nie przynosi jednak oczekiwanych rezultatów, a w dłuższej perspektywie nawet szkodzi. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w 2. Odcinku kursu. Zapraszamy także do lektury naszego artykułu blogowego.

text

Obejrzyj 2. Odcinek kursu
Przeczytaj artykuł na blogu

3. Jakie obszary wspiera system ERP

Wdrożenie systemu ERP jest dla firmy dużym wyzwaniem. Często jeszcze przed wyborem dostawcy pojawiają nam się liczne pytania. Wiele firm oferuje częściowe rozwiązania, jednak pod hasłem - planowanie zasobów przedsiębiorstwa - kryją się nie tylko zasoby firmy, ale również wszystkie najważniejsze procesy biznesowe. W jakich obszarach system ERP może okazać się szczególnie przydatny dowiesz się z 3. Odcinka kursu o ERP lub naszego artykułu blogowego.

text

Obejrzyj 3. Odcinek kursu
Przeczytaj artykuł na blogu

4. Co powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na inwestycję w ERP

Podjęcie decyzji o wyborze i wdrożeniu systemu ERP należy poprzedzić odpowiednimi konsultacjami. Aby jak najlepiej przygotować się do tej inwestycji, dobrze jest zadać sobie kilka ważnych pytań i postarać się znaleźć na nie satysfakcjonujące odpowiedzi. Dzięki temu sprawdzisz na ile Ty i Twoja firma jesteście świadomi potrzeby wdrożenia rozwiązania, jakim jest system ERP. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, obejrzyj 4. Odcinek kursu lub przeczytaj nasz artykuł blogowy na ten temat.

text

Obejrzyj 4. Odcinek kursu
Przeczytaj artykuł na blogu

5. Zespół projektowy i sposoby podejmowania decyzji

Realizacja wdrożenia systemu informatycznego wymaga powołania zespołu zadaniowego. Należy pamiętać, aby dobór osób, które będą ze sobą współpracowały, nie był przypadkowy. Mając na uwadze specyfikę projektu informatycznego, powinno się wybrać takich pracowników, którzy potrafią działać w grupie, nie są konfliktowi oraz posiadają rozwinięte umiejętności interpersonalne. Do zespołu muszą należeć osoby charakteryzujące się odpowiednimi cechami osobowości, predyspozycjami, przejawiające określone typy zachowania, dzięki którym możliwe jest spójne współdziałanie wszystkich członków oraz sprawna realizacja wdrożenia. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w 5. Odcinku naszego kursu ERP lub w naszym artykule blogowym.

text

Obejrzyj 5. Odcinek kursu
Przeczytaj artykuł na blogu

6. Kompetencje zespołu projektowego – kto potrzebny i do czego

Od tego, jaki zespół projektowy uda nam się stworzyć i jakie będzie on posiadał kompetencje, zależy sukces i jakość wdrożenia systemu ERP. Warto więc poświęcić czas na przygotowanie i stworzenie odpowiedniego teamu wdrożeniowego, aby całość prac przebiegała sprawnie i bez większych zakłóceń. Obejrzyj 6. Odcinek kursu ERP lub przeczytaj nasz artykuł blogowy, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

text

Obejrzyj 6. Odcinek kursu
Przeczytaj artykuł na blogu

7. Jak i po co formułować cele wdrożenia systemu ERP

Podjęcie decyzji o wdrożeniu ERP wywołuje wiele emocji i rozbudza wiele oczekiwań w zakresie usprawnienia działalności firmy. W przypadku niektórych firm oczekiwania te stają się rzeczywistością, zdarzają się jednak sytuacje, w których firmy nie uzyskały pożądanego efektu. Przyczyną sukcesu lub porażki jest zazwyczaj proces wdrożenia. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, to obejrzyj 7. Odcinek kursu lub przeczytaj nasz artykuł blogowy.

text

Obejrzyj 7. Odcinek kursu
Przeczytaj artykuł na blogu

8. Dokumentacja projektowa podczas wdrożenia ERP

Podjęcie decyzji o wdrożeniu systemu ERP w firmie powoduje, że koncentrujemy naszą uwagę przede wszystkim na funkcjonalnościach przyszłego oprogramowania i tym, w jaki sposób praca w firmie ma być dzięki temu usprawniona lub zautomatyzowana. Zanim jednak wdrożenie zostanie przeprowadzone (i zakończy się sukcesem), musi wpierw zostać zaplanowane a poszczególne etapy całego przedsięwzięcia odpowiednio udokumentowane. Dlatego też istotnym elementem wdrożenia zarówno podczas jego trwania jak i po jego zakończeniu jest dokumentacja projektowa. W tym odcinku naszego kursu o ERP dowiesz się, jakie elementy powinna zawierać dobra dokumentacja projektowa i jaką powinna mieć formę, aby proces wdrożenia przebiegł bezproblemowo, a interesy naszej firmy były skutecznie zabezpieczone. Informacje te znajdziesz również w naszym artykule blogowym.

text

Obejrzyj 8. Odcinek kursu
Przeczytaj artykuł na blogu

9. Zwinne wdrożenie oprogramowania ERP

Dynamiczny rozwój branży informatycznej oraz związane z tym najnowsze trendy w technologii i zarządzaniu stawiają realne potrzeby klientów w centrum procesu tworzenia oprogramowania. Wszystko to za sprawą zwinnych metodyk prowadzenia projektów informatycznych. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w 9. Odcinku naszego kursu lub naszym artykule blogowym.

text

Obejrzyj 9. Odcinek kursu
Przeczytaj artykuł na blogu

10. Czym kierować się przy wyborze dostawcy systemu ERP

Inwestycja w system ERP jest decyzją wiążącą nas na wiele lat z dostawcą lub producentem oprogramowania. W pierwszym okresie taka inwestycja może generować oczywiście spore koszty, ale w konsekwencji będzie miała decydujący wpływ na przebieg i efektywność pracy w naszym przedsiębiorstwie. Pomimo dużego zakresu takiej inwestycji, nie wszystkie firmy są zadowolone z efektów zakończonego wdrożenia. Zdarza się nawet, że taka inwestycja nie przynosi oczekiwanych korzyści i można ją rozpatrywać jako nieudaną. Jak tego uniknąć i na co zwrócić uwagę podczas wyboru systemu ERP? Oto klika cennych wskazówek, które pozwolą wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy.

text

Obejrzyj 10. Odcinek kursu
Przeczytaj artykuł na blogu

11. Proces wyboru ERP – krok po kroku

Już wiesz, że chcesz wdrożyć system ERP w swojej firmie, ale nie wiesz co dalej? Szukasz informacji, jak się do tego przygotować i co warto wiedzieć podczas poszukiwania i wybierania systemu oraz jego dostawcy? W tym odcinku naszego kursu przedstawimy proces wyboru ERP krok po kroku. Informacje na ten temat znajdziesz również w naszym artykule blogowym.

text

Obejrzyj 11. Odcinek kursu
Przeczytaj artykuł na blogu

12. Usability – za co pokochają Cię lub znienawidzą pracownicy w firmie

Użyteczność to ważna cecha każdego dobrego rozwiązania informatycznego. Cyfrowe narzędzia powinny być przydatne dla użytkownika i pomagać w rozwiązaniu określonych problemów. Dlatego też projekt, w którym do usability przykłada się dużo wagi może być zdecydowanie lepiej przyjęty przez użytkowników i stać się sprawnym i wygodnym narzędziem pracy. Dowiedz się więcej z 12. Odcinka naszego kursu lub przeczytaj nasz artykuł blogowy na ten temat.

text

Obejrzyj 12. Odcinek kursu
Przeczytaj artykuł na blogu

13. System ERP. Za co faktycznie płacisz

Pytanie o koszty, czyli o to, za co faktycznie będziesz musiał zapłacić podczas wdrożenia często jest zbywane odpowiedzią w stylu „to zależy…”. No właśnie od czego zależą koszty wdrożenia i jak je kalkulować, żeby budżetu wystarczyło na wszystko, co niezbędne podczas wdrożenia? Są rzeczy, na których nie warto oszczędzać, gdyż może to negatywnie odbić się na całej inwestycji. Dlatego też zapewnienie odpowiedniego budżetu jest bardzo istotnym czynnikiem powodzenia całego projektu wdrożenia ERP (Enterprise Resource Planning). O tym dowiesz się z 13. Odcinka naszego kursu o ERP lub naszego artykułu blogowego.

text

Obejrzyj 13. Odcinek kursu
Przeczytaj artykuł na blogu

14. Na jak długo wystarczy system ERP

Systemy ERP funkcjonują i rozwijają się wraz z rynkiem. Szybki rozwój nowych technologii takich jak technologie mobilne, narzędzia analityczne czy też chmura obliczeniowa sprawiają, że również ERP zmienia się w stosunku do tego, co było jeszcze kilkanaście czy nawet klika lat temu. Na obecny kształt ERP wpływa nie tylko sama technologia, ale także sposób, w jaki prowadzony jest biznes a także jego potrzeby. Wymusza to konieczność stworzenia nowych procesów w systemie do planowania zasobów przedsiębiorstw. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, to obejrzyj 14. Odcinek naszego kursu o ERP lub przeczytaj nasz artykuł blogowy

text

Obejrzyj 14. Odcinek kursu
Przeczytaj artykuł na blogu

15. Za co odpowiada dostawca oprogramowania ERP

Dostawca oprogramowania ERP udziela standardowo gwarancji (minimum rocznej) na swoje rozwiązanie, która obejmuje błędy utrudniające lub uniemożliwiające pracę w systemie. Wszelkie inne problemy zgłaszane przez użytkowników wymagają odpłatnych usług serwisowych. Warto mieć w takim wypadku podpisaną umowę serwisową - można wtedy liczyć na szybką i sprawną naprawę systemu ERP. Za co dopowiada i do czego może być nam potrzebny dostawca oprogramowania już po zakończeniu wdrożenia możesz dowiedzieć się z 15. Odcinka naszego kursu o ERP lub artykułu blogowego.

text

Obejrzyj 15. Odcinek kursu
Przeczytaj artykuł na blogu

16. Audyt procesów - dlaczego warto go zrobić i kiedy się najlepiej za to zabrać

Wdrożenie systemu ERP w każdej organizacji praktycznie zawsze jest obarczone ryzykiem niepowodzenia lub tylko częściowej digitalizacji procesów. Firmy mogą być niezadowolone nie tylko z jakości czy szybkości przeprowadzanych prac, ale także z efektu, czyli samego funkcjonowania systemu zarządzania ERP. Może on np. nie spełniać wszystkich założeń i oczekiwań głównie z dwóch powodów tj. nieodpowiednich kwalifikacji firmy wdrażającej oraz niefunkcjonalności zaimplementowanych rozwiązań. W ostatecznym rozrachunku nieodpowiednio zaimplementowany i niefunkcjonalny system ERP może przynieść więcej strat finansowych niż korzyści dla firmy. O audycie procesów dowiesz się z 16. Odcinka naszego kursu a także naszego artykułu blogowego.

text

Obejrzyj 16. Odcinek kursu
Przeczytaj artykuł na blogu

17. Etapy realizacji projektu „nowy ERP”

Implementacja oprogramowania ERP obejmuje tak duży obszar w firmie, że projekty są podzielone na kilka mniejszych etapów. Pozwala to na lepsze zarządzanie nimi zarówno pod kątem technicznym jaki i finansowym. Z jakich etapów składa się wdrożenie systemu ERP dowiesz się z 17. Odcinka naszego kursu a także naszego artykułu blogowego.

text

Obejrzyj 17. Odcinek kursu
Przeczytaj artykuł na blogu

18. Ile trwa wdrożenie systemu ERP

Wdrożenie systemu ERP (Enterprise Resource Planning) jest na tyle dużym projektem, że wymaga zainwestowania znacznej ilości czasu i zasobów. Nie jest więc łatwo z góry przewidzieć, ile czasu trzeba będzie poświęcić na zaimplementowanie i uruchomienie nowego systemu w firmie. Czas potrzebny na wdrożenie systemu ERP zależy od wielu czynników, głównie od wielkości firmy i zakresu samego projektu wdrożeniowego. Nie bez znaczenia jest również to, jak będzie układać się współpraca między zespołami projektowymi podczas trwania projektu oraz jak szybko podejmowane są koleje decyzje oraz zatwierdzane kolejne etapy prac. Więcej informacji o tym, jak długo może trwać projekt wdrożenia ERP w firmie dowiesz się z 18. Odcinka naszego kursu a także naszego artykułu blogowego.

text

Obejrzyj 18. Odcinek kursu
Przeczytaj artykuł na blogu

19. Kiedy warto zmienić system ERP

Postęp i rozwój nowych technologii wymusza ciągłe zmiany. Nie inaczej jest również z oprogramowaniem dla biznesu. Producenci oprogramowania cały czas pracują nad nowymi rozwiązaniami tworząc coraz bardziej wydajne oprogramowanie ERP. Nic więc dziwnego, że co pewien czas należy sobie zadać pytanie, czy nasz system ERP jeszcze nadąża za zmianami, czy też warto rozważyć jego wymianę na nowy. Więcej informacji znajdziesz w 19. Odcinku naszego kursu a także w naszym artykule blogowym.

text

Obejrzyj 19. Odcinek kursu
Przeczytaj artykuł na blogu

20. Najczęstsze błędy w funkcjonowaniu ERP

Wdrożenie systemu ERP w firmie ma za zadanie uporządkowanie, optymalizację i automatyzację procesów biznesowych w firmie. Z tego też powodu firmy inwestują duże budżety na wdrożenie odpowiedniego rozwiązania ERP, oczekując wymiernych korzyści w różnych obszarach swojej działalności. Zdarza się jednak, że wdrożenie nie przebiega po naszej myśli a nasz system nie działa tak jak sobie tego życzymy albo wręcz zaczyna generować poważne błędy. Dowiedz się, jakie błędy pojawiają się najczęściej w ERP i obejrzyj 20. Odcinek naszego kursu a także zapoznaj się z naszym artykułem na blogu.

text

Obejrzyj 20. Odcinek kursu
Przeczytaj artykuł na blogu

21. Jak najkorzystniej rozliczać się z dostawcą oprogramowania?

Obecnie firmy coraz chętniej decydują się na wybór pomiędzy dwoma metodami rozliczeń za wykonaną pracę – Fixed Price oraz Time and Material. W tym artykule wyjaśnimy najważniejsze różnice między dwoma wymienionymi modelami płatności za usługi wdrożeniowe, a także napiszemy, w jakich sytuacjach warto wybrać Fixed Price, a w jakich Time and Material, decydując się np. na wdrożenie systemu ERP. Obejrzyj 21. Odcinek naszego kursu o ERP a także przeczytaj nasz artykuł blogowy.

text

Obejrzyj 21. Odcinek kursu
Przeczytaj artykuł na blogu

Jeżeli masz pytania dotyczące systemów ERP i chciałbyś o tym z nami porozmawiać, to zapraszamy na bezpłatną konsultację z naszym ekspertem.
Natomiast jeżeli chciałbyś poznać orientacyjne koszty wdrożenia ERP w Twojej firmie, to zapraszamy do skorzystania z kalkulatora ERP. Otrzymasz mailem informację o orientacyjnej cenie interesującego Cię zakresu wdrożenia. Na naszej stronie znajdziesz odnośniki do zapisu na bezpłatną konsultację a także skorzystasz z kalkulatora ERP.
Życzymy powodzenia i wielu sukcesów na drodze do cyfryzacji Twojego biznesu!

author image

Mam nadzieje, że wpis jest dla Ciebie wartościowy. Chcesz porozmawiać z ekspertem? Umów się na bezpłatną konsultację bez zobowiązań.

Porozmawiaj z ekspertem

We have been creating dedicated business applications for 30 years.

Talk to an expert.

Find out what your company can gain thanks to process automation - using modern sewn tailor-made software designed to meet the individual needs of your company.
During the 15-minute free consultation:
  • We are happy to hear about your challenges and ideas in which the automation and digitization of your company can help.
  • We will propose possible solutions and discuss what benefits they can bring to your company.
  • You will learn how to efficiently and without problems implement IT systems in your company and how to avoid the most common implementation errors by cooperating with a selected software vendor.
GSD logo
Answer us about your challenges.
Our expert will contact you as soon as possible. The response time is typically 15 minutes.
Photo not found.
We are happy to discuss your individual requirements and needs - free of charge and without obligation
Call us at:
+48 534 364 515